1. ledna 1970

Změny struktury poptávek se projevují v nabídce se zpožděním

Změny struktury poptávek se projevují v nabídce se zpožděním

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu kancelářských prostor v 2. čtvrtletí 2014 vykazuje relativní stabilitu, bez turbulencí. Brno a Ostrava od 1.Q 2013 do 1.Q 2014 vykazovali rostoucí tendenci požadovaného nájemného, ale za 2. kvartál zaznamenali pokles. Výjimkou jsou kanceláře standardu C v Brně a Ostravě, které naopak hodnotu požadovaného nájemného zvýšili. Celkově lze říci, že poptávky se díky lhůtám od hledání až po reálné uzavírání smluv, opožďují za nabídkou. Vychází to z údajů o trhu kancelářských prostor za 2. kvartál 2014, které zveřejnila Centrální databáze komerčních nemovitostí Kancelare.cz. Kancelare.cz je specializovaný webový portál zaměřený na pronájem kancelářských a skladových prostor (standard A, B a C). Poskytuje aktuální a transparentní údaje o trhu kancelářských prostor.

Praha

Výška nájmu volných kancelářských prostor

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu (average asking rent) volných kanceláří dosáhla v Praze následující hodnoty:

Najemne Praha

Při kancelářích standardu A v porovnání prvním čtvrtletím byl zaznamenán pokles průměrného požadovaného nájemného v širším centru města Prahy, konrétně o 0,4 €/m2/měsíc. Užší centrum města skončilo s mírným nárůstem o 0,2 €/m2/měsíc. Nájemné v centru města zůstalo beze změny.

Standard A Praha

Při kancelářích standardu B byl zaznamenán téměř stejný scénář vývoje průměrného požadovaného nájemného jako při kancelářích standardu A, tedy pokles v širším centrum, nárůst v užším centru a stabilita v samém centrum města.

Standard B Praha

Kanceláře standardu C opět pokračovali v klesajícím trendu až na samé centrum města, které zůstává stabilizováno. V meziročním porovnání jde o výrazný pokles na úrovni až 1,2 €/m2/měsíc v případe kanceláří v širším centru Prahy.

Standard C Praha

Brno a Ostrava

Výška nájmu volných kancelářských prostor

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu (average asking rent) při kancelářích standardu A, B, C dosáhla tak v Brně jako i Ostravě následující hodnoty:

Nájomné Brno a Ostrava

Při kancelářích standardu A v porovnání s 1. čtvrtletím 2014 byl v Brně zaznamenán pokles o 0,3 €/m2/měsíc. Nájemné v Ostravě zůstalo beze změny.

Standard A Brno a Ostrava

Při kancelářích standardu B byl zaznamenán mírný pokles průměrného požadovaného nájemného o 0,1 €/m2/měsíc v Brně a 0,2 €/m2/měsíc v Ostravě.

Standard B Brno a Ostrava

Kanceláře standardu C vykazují úplně opačné tendence jako kanceláře standardu A a B. Nárůst. V porovnání s 1. kvartálem 2014 zaznamenaly nárůst v Brně o 0,5 €/m2/měsíc a v Ostravě o 0,4 €/m2/měsíc. „Důvodu může být několik. Jedním z nich jsou nové ponuky s vyšším požadovaným nájemným. Druhým změna v skladbě nájemníku, hlavně nové poptávky ze strany firem z vyšším počtem zaměstnanců a zvýšení poptávky po nižším standardu ze strany malých firem do 5 zaměstnanců,“ uvádí Robert Čambal, výkonný ředitel portálu Kancelare.cz.

Standard C Brno a Ostrava

Zdroj a infografika: Kancelare.cz