4. června 2020

Zrušení daně z nabytí nemovitosti je správné rozhodnutí, kupující za nemovitost ušetří stovky tisíc

Zrušení daně z nabytí nemovitosti je správné rozhodnutí, kupující za nemovitost ušetří stovky tisíc

Stovky tisíc korun mohou ušetřit lidé kupující starší nemovitost. Vláda totiž ve čtvrtek schválila dlouho avizované zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Ministryně financí o tomto kroku mluvila už před měsícem, potenciální kupci proto čekali na definitivní potvrzení záměru. Realitní trh tak byl několik týdnů uměle paralyzován.

ekospol

Opatření má zpětnou účinnost a týká se už všech nemovitostních transakcí, u kterých byl dokončen vklad na katastr během prosince 2019 a později. Původní lhůta pro podání přiznání a zaplacení této daně byla do 31. března, ministryně financí ji však prodloužila až do 31. srpna. Pokud už někdo tuto daň letos zaplatil, stát mu peníze vrátí. Návrh ještě musí schválit poslanci a senátoři.

Toto rozhodnutí vlády vítám, za zrušení této daně bojuji už hodně dlouho. Považuji ji totiž za nesmyslnou. Kupující nyní ušetří až stovky tisíc korun, což by mohlo pomoci rozhýbat zamrznutý realitní trh. Jakékoliv opatření, které zvýší dostupnost vlastního bydlení, je prospěšné. Zvlášť v okamžiku, kdy lze čekat dlouhou recesi a výrazný propad celého realitního trhu. Nejde navíc o první snahu zákonodárců tuto daň zrušit. Poměrně nedávno to navrhovali někteří senátoři a jen pár měsíců uplynulo od doby, kdy zrušení daně z nemovitosti představilo jako jeden z kroků boje proti nedostupnému bydlení vedení hlavního města Prahy.

Senátoři dokonce mluvili o tom, že je tato daň nemorální. S tímto názorem souhlasím. Zcela špatně je daň z nabytí nemovitosti ze samé podstaty. U jiného typu zboží daň z nabytí neplatíme. Daň z nabytí nemovitosti je stejně nesmyslná, jako by byla daň z nabytí rohlíku, mýdla či masa. Člověk musí státu odvádět speciální poplatek jen za to, že si kupuje nemovitost. Navíc se to týká jen starších nemovitostí, novostavby jsou od této daně osvobozeny. Navíc kupující za nemovitost platí už jednou zdaněnými penězi, proto je další speciální daň na tuto transakci jasným případem vícenásobného zdanění.

Tato daň navíc výrazně zatěžuje zájemce o nemovitost. V případě bytu či domu za pět milionů korun musí státu odvést 200 tisíc korun. Ty přitom musí nalézt ve vlastní kapse, protože na tuto částku nelze čerpat hypotéku. Stát přitom z této daně výrazné výnosy nemá. Předloni vybral 13,6 miliardy korun a v roce 2018 pak 12,5 miliardy korun. Otázkou zůstává, kolik peněz na její výběr vynaložil. I kdyby to byla nula, což zcela jistě není, jsou zisky státu z této daně v porovnání s ostatními příjmy zanedbatelné. Nemluvě o tom, že výběr komplikují četné výjimky, protože spousta typů nemovitostí je od odvodu daně z nabytí osvobozena. Jsem proto velmi rád, že tato daň z našeho daňového systému jednou pro vždy zmizí.


RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s