1. ledna 1970

Barvy v kanceláři

Barvy v kanceláři

barvy v kanceláři

Foto: Kancelář společnosti Techona

Bílé stěny v kancelářských prostorách už naštěstí vídat jen málo. Barevné řešení pracovního prostředí nás ovlivňuje a hraje si s našimi pocity a v neposlední řadě má vliv i na naši koncentraci či kreativní myšlení. Proto je na místě zamyslet se nad tím, jaké barvy volit, aby se v zaměstnancích probudily všechny pozitivní vlastnosti, které od nich očekáváme.

Identita firmy

První dojem, který prostor kanceláře udělá na pracovníka, případně na návštěvníka firmy, je velmi důležitý. Kromě toho, že chceme mít reprezentativní kancelář, jde i o určitý dojem, který má zanechat v návštěvníkovi. I to ovlivňuje další komunikaci s ostatními partnery. Identita firmy nebo korporátní barvy se často spojují i s barvami použitými v interiéru. V kanceláři pak kromě běžných šedých, černých či bílých barev převládá ještě jedna výrazná, například červená, zelená, oranžová, která je firemní barvou, případně se objevuje i v logu firmy. Proto i interiér je podřízen tomuto principu a jisté uniformitě. Pokud však máme prostor na změnu barevného ladění, měli bychom při výběru vhodné barvy v kanceláři vědět, jak bude ovlivňovat zaměstnance, kteří se v tomto prostoru zdržují nejčastěji.

Červená barva

Na menších plochách, například na předmětech, působí příjemně. Červenou bychom měli používat zdrženlivě, neboť její převaha může vést až k agresivitě a hádkám. Zvláště při použití na velkých plochách u člověka vyvolává znepokojující pocity. Červenou barvu charakterizují slova jako vášeň, touha, naděje, zuřivost, odvaha a statečnost.

Oranžová barva

Oranžová barva, podobně jako odstíny červené, má spíše stimulující účinky. První dojem je u oranžové velmi dobrý – barva navozuje pocit uvítání a otevřenosti, vytváří pocit útulna a pohody. Hodí se zejména do prostor sloužících k setkávání, případně do společných prostor zázemí pro zaměstnance. Výrazné odstíny vzpružují, pastelové a jemné odstíny přinášejí pocit klidu a přátelské atmosféry.

Zelená barva

Pro uklidnění smyslů a koncentraci je ideální barvou právě zelená. Působí svěže a zdravě, podporuje kreativní myšlení a hodí se všude tam, kde chceme navodit harmonii. Je i barvou symbolizující životní prostředí a ekologické řešení. Široké spektrum odstínů přináší různé efekty a pocity. Zářivé a syté zelené odstíny působí svěžím a aktivizujícím dojmem, jemné a pastelové zase relaxačně.

Žlutá barva

Veselost a optimismus navodí právě žluté odstíny. Dokáží rozjasnit prostor, který pak vypadá jako zalitý sluncem. Právě taková sluneční energie dodává pocit nadšeného pracovního nasazení a podporuje inspiraci a sebevyjádření. Propůjčuje prostoru teplo. Přináší i pocit příjemného uvítání, takže se může skvěle uplatnit i v zasedací místnosti..

Modrá barva

Klid a uvolnění přináší modrá barva. Tato barva se uplatní zejména tam, kde je k práci potřeba analytické myšlení a klidné přemýšlení. Znovu platí, že syté odstíny energizují a osvěžují prostory kanceláře, bledě modré odstíny zase přinášejí klid.

Fialová barva

Interiér kanceláře, které dominuje fialová barva, může působit na každého trochu jinak. Fialová je barvou, která se spojuje s melancholickými náladami a může až uspávat, takže není příliš vhodnou barvou do kancelářských prostor.

Šedá barva

Šedé odstíny a chladná černá jsou nejčastějšími kancelářskými barvami a ve spojení s jinou, zářivou a doplňkovou barvou dokáží přinést interiéru klidnou a ničím nerušenou atmosféru. Možná i proto je tak oblíbená a vyhledávaná. Nevhodně použitá však může způsobit, že interiér bude fádní, tmavý a nezajímavý.

Jedním z důležitých faktorů při zařizování kanceláře a jejím barevném ladění je pohodlí pracovníků, kteří v tomto prostoru tráví velkou část dne. Pokud se zaměstnanec těší do práce a líbí se mu jeho pracovní prostředí, bude kreativnější a užitečnější pro celou společnost. Je vědecky dokázáno, že motivovaní zaměstnanci přinášejí nejvíce nových nápadů a jsou výkonnější.

ZMitt