19. února 2018

BNP Paribas Real Estate: Poptávka po kancelářích trhá rekordy

BNP Paribas Real Estate: Poptávka po kancelářích trhá rekordy

Kancelářský trh v Evropě má za sebou rekordní rok. V Evropě pronajalo nově přes 10 milionů čtverečných metrů kancelářských ploch, což ukazuje na nejsilnější výsledek v posledních deseti letech. Ve srovnání s rokem 2016 jde o 14% růst. Vyplývá to ze souhrnného reportu mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate.

Absolutně nevyšší zájem o nové administrativní prostory vykázalo Německo, zejména díky bezchybně fungující ekonomice a pozitivním očekáváním lídrů trhu. Jen ve Frankfurtu se poptávka nájemců meziročně zvýšila o 47 %. Dalším kancelářským "tygrem" v pořadí byl irský Dublin (+ 45 %), následovaný Madridem (+ 29 %) a Varšavou (+ 28 %). Pokles ve srovnání s rokem 2016 byl zaznamenán jen v Lucemburku, Bruselu a Vídni. Oslabuje také poptávka v Londýně.

V souhrnných statistikách figuruje rovněž Praha. Rovněž zdejší kancelářský trh potvrdil reálné dopady růstu zájmu firem o nové kanceláře. Předně jde o pokles neobsazenosti a zvyšující se nájemné.

"Ačkoliv na pražský trh vloni přibylo 146 000 čtverečných metrů nových kanceláří, zásadně ubylo volných prostor. Neobsazenost poklesla o třetinu na 7,5 procenta. Letos můžeme očekávat určité zvýšení neobsazenosti kvůli očekávanému dokončení více než 200 tisíc m2 nových kanceláří. Přestože už cirka polovina má zajištěné nájemce," shrnuje Lenka Šindelářová MRICS, Head of Research & Consultancy v BNP Paribas Real Estate Czech Republic.

Pokud jde o zvyšující nájemné na pražském trhu, netýká se jen centra, ale de facto všech městských částí. Zcela v souladu s předchozími odhady BNP Paribas Real Estate dochází k meziročnímu růstu průměrně o 5 %. Ty nejvyšší (prime rent) se už dostávají přes hranici 21 EUR/m2/měsíc. Nárůsty nájemného jsou vidět i u kanceláří kategorie B, a to v intervalu 0,5 -1 EUR za čtverečný metr a měsíc.

Jak ale upozorňuje Lenka Šindelářová, rozdíl mezi budovami spočívají také v měně, ve které je nájemné účtováno. Nové budovy mají nájmy obvykle stanovené v eurech, starší v korunách. V důsledku posilující koruny pak hrají v konečné výši kurzové rozdíly. "Kupříkladu nájemce, kteří se stěhují do administrativní budovy s nájmem v EUR, ale mají příjmy v korunách, na sílící české měně vydělají. Sníží se jim celkové náklady na pronájem prostor," upřesňuje Lenka Šindelářová.

Na pozadí vývoje tuzemského trhu kanceláří stojí loňský rekordní výsledek, kdy byly uzavřené pronájmy v objemu přes 500 tisíc m2. Nové pronájmy dosáhly téměř 400 000 m2, což je dalším rekordem pražského trhu a o 28 % více než v roce 2016. Podle prognózy pražské kanceláře BNP Paribas Real Estate poptávka letos mírně oslabí, zejména v důsledku nedostatku zaměstnanců, který tlumí konjunkturu firem a jejich expanzi. Přesto však bude s vysokou pravděpodobností i v roce 2018 překročen roční průměr pronajatých kanceláří, jenž dlouhodobě dosahuje úrovně 300 000 m2.

I přes pozvolný růst nájmů zůstávají pražské kanceláře v rámci Evropy velmi atraktivní, a to i pro nové nájemce. Například v Berlíně oproti roku 2016 překročil růst nájmů 16 % a dosahuje hranice 33 EUR/m2/měsíc.

Za pozornost určitě stojí vývoj v Londýně, kde po letech soustavného růstu došlo vloni k poklesu nejvyšších nájmů - i v centrálních částech došlo k propadu o dosud bezprecedentních 10 %. Naopak roste neobsazenost, což je pro londýnský trh další nezvyklý jev, vše v souvislosti s přetrvávající nejistotou ohledně nadcházejícího Brexitu.