1. ledna 1970

Ceny kanceláří kategorie B a C se přibližují

Ceny kanceláří kategorie B a C se přibližují

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu kancelářských prostor ve 3. čtvrtletí 2014 vykazuje mírný nárůst. Klíčové kanceláře standardu A jsou stále nejdražší. Mezi kancelářemi standardu B a C ale portál Kancelare.cz eviduje větší konkurenční boj o cenu.*

sys_media_2122

 

Praha

Výška nájmu volných kancelářských prostor

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu (average asking rent) volných kanceláří dosáhla v Praze následující hodnoty:

Praha asking rent 3Q


Když pohlédneme na vývoj kanceláří standardu A, po půlroku stagnace byl konečně zaznamenán nárůst průměrného požadovaného nájemného v centru města, ale jenom o 0,2 €/m2/měsíc. Podobně užší centrum města skončilo se stejným nárůstem o 0,2 €/m2/měsíc. Nájemné v širším centrum města o tuto hodnotu kleslo. 

Praha standard A 3Q


Z hlediska trendů byl u kanceláří standardu B zaznamenán téměř stejný scénář vývoje průměrného požadovaného nájemného jako u kanceláří standardu A, až na širší centrum města, které vykázalo nárůst. Co je překvapivé, jde o výrazný nárůst, který atakuje vysoké hodnoty z 2. kvartálu roku 2013.

Praha standard B 3Q


Kanceláře standardu C konečně vykázaly mírné oživení. Po téměř roce soustavného poklesu stouplo nájemné  ve 3. kvartálu v užším centru města o 0,4 €/m2/měsíc a co se týká kanceláří v širším centru Prahy dokonce o 0,9 €/m2/měsíc. V centru města zůstala cena na úrovni 9,0 €/m2/měsíc.

Praha standard C 3Q

Brno a Ostrava

Výška nájmu volných kancelářských prostor

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu (average asking rent) vyplývající z informací portálu Kancelare.cz u kanceláří standardu A, B, C dosáhla v Brně a v Ostravě následující hodnoty:

Brno + Ostrava asking rent 3Q

Zajímavá situace nastala při sumarizaci údajů kanceláří standardu A. V porovnání s 2. čtvrtletím 2014 nebyl ohledně kanceláří v Brně a Ostravě zaznamenán žádný posun. Sledované nájemné v Ostravě zůstává beze změny dokonce už třetí kvartál po sobě.


Brno + Ostrava standard A 3Q

U kanceláří standardu B byl zaznamenán opět malý pokles průměrného požadovaného nájemného o 0,4 €/m2/měsíc v Brně. Naopak Ostrava si polepšila o 0,2 €/m2/měsíc, čímž se dostala na úroveň letošního 1. kvartálu.


Brno + Ostrava standard B 3Q

Kanceláře standardu C v Brně a Ostravě vykazují takříkajíc nejvyšší míru volatility. Po půlroku poklesu následuje půlrok růstu nájemného. Právě se nacházíme ve fázi růstu, která se projevila v případě Brna zvýšením ceny o 0,2 €/m2/měsíc a v Ostravě rovněž o 0,2 €/m2/měsíc. „Zdá se, že kanceláře „céčkového“ standardu nemají o klientelu nouzi. Ukazují, že v ekonomicky náročných dobách je docela možné přiblížit se cenou k standardu B, což je v případě Brna rozdíl jenom 0,7 €/m2/měsíc,“ uvádí Robert Čambal, výkonný ředitel portálu Kancelare.cz.


Brno + Ostrava standard C


*O průzkumu:
Vychází z údajů o trhu kancelářských prostor za 3. kvartál 2014, které zveřejnila Centrální databáze komerčních nemovitostí Kancelare.cz. Pro klienty v Čechách a na Slovensku (Kancelarie.sk) od začátku roku 2012 zajistily více než 24 400 písemných poptávek.

Zdroj a infografika: Kancelare.cz