13. září 2022

Česká spořitelna spouští funkci výběrů z bankomatu přes QR kód. Nově už nebudete muset zadávat ani PIN

Česká spořitelna spouští funkci výběrů z bankomatu přes QR kód. Nově už nebudete muset zadávat ani PIN

Běžné platební karty dnes již z velké části nahrazují chytré mobilní telefony. Nejenže díky nim můžete zaplatit v obchodě bez nutnosti vytahovat peněženku, ale ve většině bankomatů v Česku si pomocí nich lze vybrat peníze. Přesto se ale nevyhnete potřebě zadávat PIN kód. I tohoto kroku chce teď Česká spořitelna své klienty ušetřit. Spouští proto možnost vybírat peníze pomocí QR kódu.

Když dnes přijdete k jakémukoliv bankomatu České spořitelny, na jeho obrazovce na vás kromě loga banky vykoukne i velký QR kód. Pokud si chcete peníze vybrat, stačí v aplikaci George zadat požadovanou částku výběru, v další aplikaci George klíč transakci potvrdit, během 15 minut QR kód na jakémkoliv bankomatu naskenovat, a automat vám peníze vydá. Celý proces zabere několik sekund a hotovost si tímto způsobem můžete ze svého účtu vybrat zcela bezdotykově. 

Kromě bezpečnějšího přístupu (snížení rizika přenosu nemocí, např. covidu-19) si Česká spořitelna od nového způsobu výběru slibuje i to, že svým klientům v součtu ušetří dost času. Funkci si bohužel zatím mohou vyzkoušet pouze majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Apple iOS a jednorázově si lze vybrat maximálně 10 tisíc Kč. V brzké době by se ale možnost měla zpřístupnit i uživatelům Androidu.

„QR kódy již několik let naši klienti využívají při zadávání platebních transakcí v mobilním bankovnictví George a jejich obliba postupně roste. V současnosti je již pětina ze všech transakcí zadaných z mobilu odeslána právě pomocí QR kódů. Věříme, že se tak klientům bude líbit i výběr hotovosti právě pomocí těchto kódů,” říká Jan Hailich, šéf platebních řešení v České spořitelně.

Česká spořitelna spadající pod skupinu Erste Group je tuzemskou jedničkou v bankovnictví co se počtu klientů týče, v současnosti jich má zhruba 4,5 milionů. Zároveň v Česku provozuje největší síť bankomatů (celkem 1769), z nichž 97,5 % i nadále dovoluje vybírat peníze po přiložení mobilního telefonu pomocí technologie NFC, díky které smartphony nahrazují platební karty.

Autor: Petr Hejčl