9. prosince 2021

Jaké jsou nejlepší barvy do kanceláře a jak je kombinovat?

Jaké jsou nejlepší barvy do kanceláře a jak je kombinovat?

Je vědecky dokázáno, že barvy okolo nás dokážou ovlivnit to, jak se cítíme, zda máme chuť na jídlo, nebo třeba způsob toho, jak přemýšlíme. A stejně tak mají velký význam i pro to, jak pracujeme. Designéři kanceláří proto na výběr barev kladou velký důraz. Pojďte se s námi podívat na to, jak mohou různé barvy ovlivnit pracovní výkon lidí.

Barva zdí naší ložnice může mít vliv na usínání. Barva talíře, ze kterého jíme, má vliv na naši chuť k jídlu. A stejně tak barvy kanceláří ovlivňují naši náladu a chuť k práci. V průběhu posledních dekád se začala vlivu barev na naši náladu přikládat taková důležitost, že okolo tohoto jevu dokonce vznikl samostatný obor – psychologie barev. Ten začal zkoumat, jaké reakce v nás která barva vyvolává. Jak tedy pomocí barev docílit co nejvyšší produktivity a spokojenosti při práci v kanceláři?

Význam jednotlivých barev

Abychom mohli určit, jaké barvy jsou pro naši kancelář nejlepší, musíme nejprve vědět, jak na nás jednotlivé barvy působí. Zároveň je důležité si uvědomit, že barevnost prostředí, ve kterém se nacházíme, může mít vliv nejen na psychiku, ale i na fyziologické vlastnosti, jako jsou například zvýšení krevního tlaku nebo povzbuzení metabolismu. Pojďme si tedy shrnout vlastnosti několika nejoblíbenějších barev používaných v kancelářích.

Bílá

Bílá je základní složka při designu jakýchkoliv prostor. V kanceláři je však nutné ji vždy kombinovat s dalšími barvami. Čistě bílé místnosti totiž připomínají ordinace doktorů či zubařů a evokují přehnanou čistotu. Takové prostředí vás pak jednoduše unavuje a vyčerpává. V kombinaci s ostatními barvami je ale bílá skvělou volbou, protože je neutrální. K takovým účelům však nemusíte využívat jen čistě bílou, ale vhodné mohou být i různé světlé odstíny šedé. 

Žlutá

Žlutá barva je pro použití v kancelářích skvělá. Podporuje kreativitu, produktivitu a pomáhá udržovat pozornost, takže se skvěle hodí na místa, kde probíhají různá školení. Zaměstnanci si tak díky ní dokážou zapamatovat více informací. Doporučujeme ji ale raději kombinovat s jinými neutrálními barvami a používat spíše ve větších a otevřených prostorách. V menších kancelářích totiž může působit spíš úzkostně.

Červená

Červená barva se často používá v restauracích, protože podporuje vášeň a chuť k jídlu. V kanceláři je proto lepší se jí jako hlavní barvě vyvarovat. Podporuje ale fyzickou aktivitu, protože její přítomnost může zvýšit krevní tlak. Takže pokud je potřeba, aby se zaměstnanci při práci hýbali, můžete ji do kanceláře lehce zakomponovat. Skvělou cestou je třeba umístění uměleckých děl s červeným motivem na zdi jiné barvy.

Modrá

Modrá je v kancelářských prostorech velmi oblíbená, protože uklidňuje a dobře se při ní soustředí. Její světlé odstíny navíc připomínají čistou oblohu a tvoří pocit otevřenosti. Modrá se také skvěle kombinuje s nejrůznější zelení – ať už jde o kytky nebo malé stromky. Doporučujeme ji ale raději také mixovat s nějakou neutrální barvou. Pouze modré místnosti totiž můžou působit příliš chladně a tvořit pocit úzkosti.

Oranžová 

Oranžová je zábavná barva, podporuje dobrou náladu a výborně doplňuje bílé nebo světle šedivé prostory. V čistě oranžových kancelářích se vám bude hůře soustředit.

Hnědá

Možná vás překvapí, že hnědá podporuje produktivitu a chuť k práci. Často se vyskytuje v přírodě, takže vytváří pocit přirozenosti a podporuje emoční stabilitu. Zároveň ale může evokovat příjemný industriální dojem. Čím dál tím oblíbenějším způsobem zasazení hnědé do kanceláří se stávají kupříkladu cihelné zdi nebo dřevěný nábytek. Tmavší odstíny působí nejlépe v kombinaci s bílou. Světlejší můžete zakomponovat téměř kamkoliv.

Zelená

Zelená barva se podobně jako hnědá často vyskytuje v přírodě. Díky tomu přináší do kanceláře antistresové účinky a podporuje udržení pozornosti, což se hodí zejména pro ty, kteří v kanceláři tráví dlouhé hodiny v kuse. Několik kytiček nebo stromků se neztratí v žádné kanceláři. Díky fotosyntéze budete mít navíc v místnosti lepší vzduch, což je také důležitý faktor pro práci.

Černá

Nakonec vám prozradíme něco o černé. Černá barva symbolizuje moc a autoritu. Celočerné místnosti tak většinou působí nepříjemně až zlověstně. V malé míře, například v kontrastu k bílé, může však černá vaší kanceláři dodat pocit elegance.

Jednoduchost, nebo rozmanitost?

Představili jsme si, jak jednotlivé barvy na lidi působí. Nyní ale na řadu přichází otázka, jak barvy do celého interiéru zakomponovat a zda je lepší držet se jednoduchosti, nebo se nebát experimentovat. 

Nejjednodušším pravidlem je kombinovat uklidňující barvy (např. bílá, šedá nebo modrá) s energickými (oranžová, žlutá či červená). Pak už je to jen na vás. Můžete dát na klasiku, nechat bílé stěny, pouze některé části vybarvit jednou vybranou barvou a do té stejné také stylizovat vybavení kanceláře. Nebo můžete experimentovat a implementovat větší množství barev (skvělá kombinace je třeba žlutá s modrou a bílou). 

Pokud máte rádi jednoduchost a eleganci, můžete ladit barvy ve své kanceláři podle určitého klíče. Populární je třeba používání většího množství studených barev (modrá, fialová, tmavě zelená atd.) s bílou. Každý kus nábytku můžete mít v jiné barvě, ale pokaždé se budete držet tohoto kritéria. 

Určete si tedy, jaké jsou pro vás v práci priority a podle toho následně vyberte hlavní barvu, kterou budete chtít v kanceláři implementovat. Jak jsme zmínili výše, většinou je lepší kombinovat alespoň dvě různé barvy, takže si vyberte ještě nějakou sekundární, která bude s tou první tvořit skvělou dvojici. Nakonec už je jen na vás, zda přidáte do svého schématu i další barvy, nebo zůstanete u těchto dvou. Vícero barev může působit veseleji, zároveň si ale dejte pozor na přeplácání a kombinace barev, které spolu nesedí. To by mohlo mít opačný účinek. Určitě si ale na výběru barev do své kanceláře dejte záležet. 

Autor: Petr Hejčl