16. července 2018

Investoři v prvním pololetí koupili v ČR nemovitosti za více než 900 milionů EUR

Investoři v prvním pololetí koupili v ČR nemovitosti za více než 900 milionů EUR

Zájem investorů o realitní investice přetrvává i v prvním pololetí letošního roku. Podle mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate ČR přesáhl celkový objem investic 900 milionů EUR. Od dubna do konce června změnily majitele komerční budovy v hodnotě cirka 580 milionů EUR.

metronom-business-center

Převažovaly investice do kancelářských objektů, následované retailovými nemovitostmi. Za většinou transakcí stáli čeští investoři. Mezi nejvýznamnější transakce posledního čtvrtletí patří akvizice nákupního centra Futurum Hradec Králové, dále kancelářských budov Metronom Business Center a Explora Business Park obojí na Praze 5, Hadovka Office Park na Praze 6 či nejnověji Visionary v Holešovicích na Praze 7.

Výnosová míra pro špičkové nemovitosti zůstala mezikvartálně stabilní. Tým BNP Paribas Real Estate však očekává v druhé polovině roku její pokles. "Ceny nemovitostí táhne růst nájemného napříč realitními segmenty. Díky vysoké poptávce firem a nízké neobsazenosti roste nájemné pro kanceláře i pro skladové plochy. Zde se potkává vysoká poptávka po prostorech ze strany e-shopů a obchodníků. Zvyšují se i nájmy ve špičkových nákupních centrech. Vliv mají rovněž rostoucí ceny stavebních prací a pozemků," shrnuje Lenka Šindelářová, Head of Research & Consultancy z BNP Paribas Real Estate.

Letošní pololetní výsledek zaostal za uplynulými třemi roky. Celkovou letošní bilanci by mělo zlepšit několik větších investičních obchodů očekávaných v druhé polovině roku. I díky nim bude letošní výsledek pravděpodobně opět nad dlouhodobým průměrem a přesáhnout 2 miliardy EUR. Ovšem celková výše investic zřejmě bude nižší než v předchozích dvou velmi silných letech.