9. dubna 2018

Osvětlení v kanceláři

Osvětlení v kanceláři

Máme tady další kapitolu, která se týká Vašeho zdraví při práci v kanceláři. Jde o nastavení osvětlení. Práce v kanceláři je velmi náročná na zrak, a proto je důležité nastavit si prostředí v kanceláři tak, aby bylo příjemné pro oči. Snížilo napětí v očích, v šíji a předešlo bolestem hlavy.

Co se týká Vašeho monitoru, měl by být nastaven ve vzdálenosti na délku paže a horní hrana monitoru by měla být v úrovni očí. Při umisťování monitoru se ujistěte, že se v něm neodráží světla nebo okno. Pokud tomu tak je, pak monitor lehce nakloňte.

Množství světla, které potřebujete pro svou práci, záleží na tom, co vlastně děláte. Pokud pracujete více s dokumenty, máte nastavenu jinou potřebu světla než lidé, kteří pracují pouze s počítačem. Osvětlení také může záviset na věku. Čím jsme starší, tím více světla k práci potřebujeme. Správné osvětlení je nezbytné pro příjemné a produktivní pracovní prostředí. Důležité je, aby centrální světlo efektivně osvětlovalo celý prostor většině pracovnikům v kanceláři. Nastavení stolního osvětlení je pak na Vás a Vašich potřebách.

Každý typ světla má jinou barvu (teplotu chromatičnosti) – některé osvětlení je více do modra, jiné zase do žluta až do červena. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré. Světlo svíčky nebo žárovky je nažloutlé, jeho teplota se pohybuje v rozmezí 1 000 až 4 500 K. Denní světlo v poledne a světlo zábleskové má teplotu kolem 5 000 až 7 000 K. Při zatažené obloze dosahuje světlo nejvyšší teploty chromatičnosti, a to kolem 8 500 až 12 000 K.

teplota_barev-1

Teplý odstín - teplá bílá (2 800 - 3 300 kelvinů)

- nažloutlý či naoranžovělý, podobný klasické žárovce, působí příjemně a útulně

- doporučené použití: obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj a všude tam, kde se máme cítit příjemně a uvolněně

Chladnější bílý tón - bílá (5 000 - 6 000 kelvinů)

- je pocitově neutrální

- doporučené použití: kuchyň, koupelna, pracovny, na místech s nedostatkem denního světla jako jsou kanceláře, nákupní střediska, ale také například při léčbě depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla

Jaké osvětlení je vhodné do kanceláře?

Světlo vytváří atmosféru a pomáhá balancovat pracovní prostředí. Málo světla snižuje produktivitu a člověk má tendenci při práci “usínat“, zatímco příliš světla zvyšuje napětí při práci.

V kanceláři hrají roli dva zásadní parametry. Prvním z nich je barva světla. Ta by měla být zpravidla bílá (denní nebo také neutrální). Teplá bílá Vás bude uspávat, studená bílá zase není vhodná pro unavené oči. Tyto dvě barvy tedy pro práci nejsou vhodné. Druhým parametrem při práci v kanceláři je hladina osvětlení. Ta by měla být dostatečně intenzivní tak, abyste u práce nemuseli mžourat. Je dobré si uvědomit, že je rozdíl mezi požadavkem na osvětlení při práci doma a při práci v kanceláři. V domácí pracovně je možné, že člověk bude chtít během práce i odpočívat. Z tohoto důvodu je možné zvolit teplejší světlo, které nemusí být tak intenzivní jako v kanceláři.

osvetleni1

Investice do vhodného výběru kancelářského osvětlení se vyplatí a to v podobě spokojených zaměstnanců. Potřebujete-li osvětlit větší open space, nechte si navrhnout řešení od odborníků. Světelný technik vám přesně řekne, jaký je vhodný typ světla a proč byste jej měli mít.

Stolní osvětlení

Jak by měla vypadat správná kancelářská lampa? Měla by mít neprůsvitné stínidlo, aby neoslňovala pracujícího člověka a nesmí z ní vyčnívat světelný zdroj. Případné oslnění můžete ovlivnit vhodnou výškou stolní lampy.

Obecně se uvádí, že světlo má ozařovat plochu stolu z výšky 40 až 50 centimetrů a úhel dopadu má být 60 až 70 stupňů. Dle pracovní činnosti je potřeba měnit intenzitu světla. U psaní, čtení nebo u práce na počítači by měla být různá intenzita světla.