16. února 2018

Potenciál v Olomouci, zaplněnost kanceláří v Brně

Potenciál v Olomouci, zaplněnost kanceláří v Brně

Kancelářské prostory v největších českých městech už jsou zaplněny a nadnárodní firmy podnikající například ve finančnictví, personalistice nebo účetnictví teď shánějí zázemí jinde.

Olomouc má potenciál pro moderní kancelářská centra

Podle realitních poradců je v Olomouci prostor pro výstavbu administrativních budov. Lukáš Netolický, jenž má v realitněporadenské firmě Cushman & Wakefield na starosti mimopražské regiony, popisuje případ jedné nejmenované mezinárodní společnosti (jedná se o centrum sdílených služeb), která se pro svůj vstup na český trh rozhodovala mezi Brnem, Ostravou a Olomoucí. Olomouc nakonec investor ze svého seznamu vyšrktl. "V Olomouci je dostatek mladých vzdělaných lidí, ale chybí tam kancelářské prostory velikosti 5000 metrů čtverečních, které firma hledala k pronájmu. Je jen otázka času, kdy se to změní," říká Netolický.

Mimo Brno, Ostravu a Prahu se staví v menší míře moderní administrativní centra také v Plzni. V centru Plzně se chystá výstavba projektu Ameside, kterou má na starost developer Amádeus Real. Součástí projektu mají být byty, kanceláře či obchody. Projekt nese název podle zkratek ulic, které území ohraničují: Americká, Sirkova a Denisovo nábřeží. Zatím není jasné, kdy se začne stavět.

Avast míří do centra Brna

V centru Brna, na místě bývalé textilky Vlněna, dokončuje developer CTP výstavbu dvou vzájemně propojených kancelářských budov. Významným nájemcem se stane technologická firma Avast. CTP na území někdejší textilky zvažuje i výstavbu hotelu.

Kolaudaci objektů kancelářského komplexu budov F a G plánuje CTP v dubnu. Asi 80 procent kancelářských ploch je podle investora už obsazených. Zatím se CTP pochlubilo prvním velkým nájemcem. "Čtyři patra, celkem osm tisíc metrů čtverečních, si v budovách F a G pronajala technologická společnost Avast," říká Jiří Kostečka, manažer CTP. Avast tam bude mít podle manažera srovnatelně atraktivní kanceláře jako ve své pražské centrále.

CTP zvažuje v areálu Vlněny stavbu hotelu

Do stavby administrativních budov se developer pustil aniž by věděl, kdo si prostory pronajme. Kromě obou propojených budov F a G staví CTP paralelně objekt H. Ten má být hotov letos na podzim. Probíhá zde také rekonstrukce takvzaného Bochnerova paláce. Ten byl, jako jediná budova z areálu, zachován. Podle Kostečky se celková investice do celého areálu blíží jedné miliardě korun. Tím ale výstavba na tomto brownfieldu, tedy nevyužitém území, nekončí − CTP tam plánuje další kanceláře, jež by podle odhadu firmy daly práci 6 až 8 tisícům lidí.

"Máme povolené stavby, jejichž celková pronajímatelná plocha je 90 až 100 tisíc metrů čtverečních. Plánujeme ale další rozšíření o dalších přibližně 40 tisíc metrů," nastiňuje Kostečka. "V jedné z dalších plánovaných budov s názvem E by mohl být hotel," říká Kostečka. CTP se tento model osvědčil už v byznysparku Spielberk, kde předloni postavilo hotel Marriott. Firmy ve Spielberku využívají jeho konferenční prostory. CTP také uvažuje o vyčlenění části jedné z plánovaných kancelářských budov ve Vlněně pro co-workingové prostory.

V Brně je momentálně 551 800 m² moderních kanceláří, dalších šest administrativních center se staví. Podíl nepronajatých ploch se meziročně snížil z 12,1 procenta na 7,3 procenta. Zájem o pronájem kanceláří je i v Ostravě, kde jich byla ještě před rokem pětina prázdných. Na konci roku 2017 to bylo podle sdružení realitních poradců Regional Research Forum už jen 13,3 procenta.

"Kanceláře v centru Brna jsou zcela zaplněné, volné prostory jsou jen v okrajových částech města," komentuje Lukáš Netolický, jenž má v realitněporadenské firmě Cushman & Wakefield na starosti mimopražské regiony. "CTP nečeká, až se podepíše nájemní smlouva, staví spekulativně, a to je jeho výhoda," dodává. V Brně se díky velké poptávce zdražují pronájmy kanceláří. V posledních dvou letech je cena pronájmu v centru Brna 14,9 eura za metr čtvereční a měsíc. Ještě předloni to bylo 12,5 eura, upozorňuje Netolický.

Obchodního potenciálu Brna si všimli i konzultanti. Lokálním realitním agenturám přibyla loni konkurence v podobě nadnárodní realitněporadenské firmy CBRE. Již zmíněná mezinárodní společnost Cushman & Wakefield v moravské metropoli otevírá svou pobočku příští měsíc. Tato firma dosud klienty obsluhovala ze své pražské kanceláře. Vedle zprostředkování pronájmu kanceláří bude poskytovat i další služby, jako je správa nemovitostí a investiční poradenství.

"Spočítali jsme si, že Brno a Ostrava mohou mít do roku 2020 okolo jednoho milionu metrů čtverečních kancelářských ploch, což odpovídá téměř jedné třetině pražského trhu, a to už je zajímavý trh," podotýká Netolický.

Ilustrační foto-CTP: Do nových kanceláří po textilce Vlněna se v centru Brna nastěhuje firma Avast.