7. listopadu 2017

Studie tvrdí, že v Česku je výhodnější platit hypotéku než nájem

Studie tvrdí, že v Česku je výhodnější platit hypotéku než nájem

Placení hypotéky je v současné době v Česku výhodnější než platit nájemné. Platí to pro celou Českou republiku bez rozdílu velikosti bytu. Například v Praze stojí průměrně byt o velikosti 65 metrů čtverečních 4,3 milionu korun a měsíční nájem činí 16 500 korun. Podle srovnávače Chytrý Honza činí měsíční splátka při 80procentní hypotéce a 30 letech splácení 15 300 Kč.

"Současná politika ČNB doporučuje bankám neposkytovat hypoteční úvěr nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Zbylých 20 procent tedy klient musí hradit z vlastních dostupných finančních prostředků nebo formou úvěru. Peníze investované do vlastního bydlení jsou jednou z nejlepších možných forem investic, která navíc snižuje měsíční splátku hypotéky," uvedl výkonný ředitel společnosti Chytrý Honza Jiří Paták.

Aplikace cemap.cz porovnává 20 tisíc nájemních a 40 tisíc bytů v osobním vlastnictví po celé České republice a vychází z tržních cen nabídek inzercí a realitních serverů. Měsíční splátka hypotéky u bytů o velikosti 66-80 metrů čtverečních vychází podle cemap.cz v průměru o 3 241 korun nižší než průměrný nájem. V Praze je největší rozdíl mezi hypotékou a nájmem právě u těchto bytů. Za více než 40 tisíc korun se v Praze pronajímají byty větší než 100 metrů čtverečních. V Brně má podle zmíněného portálu byt do 65 metrů čtverečních hodnotu 2,6 milionu korun. Měsíční splátka hypotéky v takovém místě vyjde zhruba na 9 500 korun, nájem pak stojí zhruba 11 500 korun.

"Naše data ukazují, že se ceny nemovitostí napříč Českou republikou pohybují spolu s průměrnou výší nájmu. Nejznatelnější rozdíly v nájmech jsou přitom vždy mezi centrem a okrajem města, a to někdy i několik tisíc. Naproti tomu měsíční splátka hypotéky se liší pouze v řádech stokorun," říká výkonný ředitel portálu cemap.cz Ondřej Hon.

V roce 2015 žilo v Česku v nájmu 22 procent lidí. Zdrojem jsou údaje poradenské společnosti KPMG. Pro srovnání – na Slovensku to bylo 11 procent, v Maďarsku 13 procent a v Polsku 16 procent. Ve Švýcarsku (55 procent) a v Německu (48 procent) mají naopak nejvyšší podíl ze srovnávaných evropských zemí. Problémy se splácením nájemného nebo hypotéky mělo podle KPMG v česku 2,7 procenta obyvatel. Nejlépe na tom bylo ze sousedních zemí Polsko s jedním procentem, nejhůře Maďarsko s podílem 6 procent.