7. listopadu 2017

Žižkov a Smíchov se rozroste o další komplex budov

Žižkov a Smíchov se rozroste o další komplex budov

Projekt podle Zahy Hadid plánuje Penta až za dva roky. Ještě letos odstartuje realitní developer Penta výstavbu na náměstí Winstona Churchilla kousek od pražského hlavního nádraží. S jednou z budov počítá na pronájem poradenská společnost Deloitte. Se začátkem výstavby největšího projektu u Masarykova nádraží čeká Penta na archeology a potřebná povolení. Začátek se plánuje nejdříve na druhou polovinu roku 2019. Skupina Penta a firma ČSAD budou jednat o koupi pozemků u pražské magistrály.

Masarykovo nádraží podle Zahy Hadid

Skupina Penta, která vlastní kanceláře Fortuna a lékárny Dr. Max, plánuje zahájit výstavbu na náměstí Winstona Churchilla na Žižkově. "Máme již povolené přípravné práce a každou chvíli očekáváme vydání stavebního povolení," říká šéf realitní divize Penty ČR Petr Palička.

Projekt nabídne dvě administrativní budovy s téměř 30 tisíci metry čtverečními a rezidenční budovu se zhruba šedesáti byty. O tu se postará Sudop, se kterým se Penta, spolu s Českými drahami, chystá stavět v konsorciu. Sudop už na tutou svou část projektu získal stavební povolení. Poradenská společnost Deloitte, která nyní sídlí na Praze 8, se chystá do budoucna přestěhovat do větší ze dvou administrativních budov chystaného projektu. Celkově bude administrativní část podle Paličky dokončena zhruba do tří let.

Kromě Penty a Sudopu bude stavební práce provádět také Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta se postará o prodloužení podchodu pod hlavním nádražím, který dnes končí u sedmého nástupiště a v budoucnu má vyústit právě u zmíněného komplexu Churchill Square.

Penta letos na podzim zahájí také výstavbu projektu Smíchoff. Ten nabídne 11 700 metrů čtverečních kanceláří a prostor zbyde i pro obchody, celkem 500 metrů čtverečních. Dokončení projektu se dočkáme v roce 2019. Začátek stavebních prací na Žižkově a Smíchově má Penta naplánováno na letošní rok. Narozdíl od stavby Central Business Districtu u Masarykova nádraží, který je největším projektem Penty, odstartuje nejdříve za dva roky a trvat bude podle Paličky 9-12 měsíců.

Penta v projektu Central Business District již pokročila. Odhlasováním zastupitelů Prahy z minulého týdne získala povolení umístit potřebnou zeleň na městské pozemky. Na oplátku poskytne Penta Praze část svých pozemků v hodnotě 40 milionů korun. Městu to umožní vytvořit z ulice Na Florenci bulvár. Součástí dohody je i závazek developera investovat zhruba 30 milionů korun do úprav okolí.

Podle Paličky bude Penta v nejbližší době jednat také se společností ČSAD Praha holding, od které potřebuje získat parcely naproti budově Muzea hlavního města Prahy u autobusového nádraží na Florenci. Jedině tak bude moci postavit projekt podle návrhu architektky Zahy Hadid v celém rozsahu. ČSAD Praha holding ovšem na místě plánuje postavit vlastní projekt a tím je kancelářská budova Florenc Gate. Na projekt má již územní rozhodnutí. Penta má za cíl buď parcely odkoupit nebo na rozvoji území s ČSAD spolupracovat.

Prvním projektem Penty bylo administrativní centrum Florentinum, které bylo dokončeno na konci roku 2013 a loni prodáno za 7,7 miliard korun. Penta je v posledních letech jedním z největších tuzemských developerů.