11. února 2018

Změny na Národní třídě a v jejím okolí nekončí

Změny na Národní třídě a v jejím okolí nekončí

Developeři se chystají investovat do této lokality další peníze. Před čtyřmi lety se u Národní třídy platilo měsíčně za metr čtvereční obchodů nejvíce šedesát eur. Nyní je to až dvojnásobek.

Miliardové investice od developerů výrazně mění skladbu retailu, kaváren a restaurací v lokalitě kolem pražské Národní třídy a v blízkosti stanice metra. Vyniká zde víceúčelové centrum Quadrio, které se tyčí nad stanicí metra Národní a také nedávno dokončené kancelářské centrum Drn na Národní třídě. „Před otevřením Quadria byla maximální dosažitelná úroveň měsíčního nájmu v lokalitě do šedesáti eur za metr čtvereční. Stávající výše nájmu je v dnešní době u těch nejlepších retailových jednotek i více než dvojnásobná,“ řekl specialista na retail Jan Voslář z poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Podle konzultantů byla ještě před několika lety kolem Národní třídy přítomnost značky jako je kavárenský řetězec Starbucks nemyslitelná. Nyní provozuje pobočku na rohu Purkyňovy a Spálené ulice. Hned vedle otevřela bistro veganská síť Vegg-Go. Quadrio se otevřelo na konci roku 2014 a už stihlo projít změnou. Vzniklo zde minulý rok celé patro věnované gastronomii. „Zatímco původně první patro Quadria příliš nefungovalo, v posledním čtvrtletí loňského roku tam restaurace obsloužily přes 250 tisíc lidí,“ uvedl správce obchodních center Pavel Ebr ze skupiny CPI, které Quadrio patří.

Do této lokality láká turisty mimo jiné i pohyblivá socha Franze Kafky od umělce Davida Černého, která stojí před Quadriem. Otevřela se tady i nová pasáž směrem k Palackého a Vodičkově ulici. Umožnila to dostavba bytového, kancelářského a retailového projektu Rosetta Palace, který financovala Elena Pasquale z rodiny ovládající Karlovarské minerální vody. Rovněž samotná Národní třída prochází velkými změnami. Do části, která se dotýká Jungmannova náměstí, se začíná přelévat provoz z prestižní nákupní třídy Na Příkopě. Velkou rekonstrukcí v současnosti prochází Palác Ara i secesní palác na Jungmannově náměstí 1.

Na Národní třídě a okolí je ještě určitě další potenciál pro růst nájemného,“ dodal poradce Voslář z Cushman & Wakefield. Pomůže tomu i Pražská správa nemovitostí, která dělá rozsáhlou přestavbu kancelářské budovy Albatros. Směrem k Národnímu divadlo vyrostlo nové administrativní centrum Drn, které změnilo charakter ulice. Vystavěla ho tam společnost Sebre miliardáře Petra Němce.

Hned vedle chystá velké změny s Palácem Dunaj realitní skupina Zeitgeist. Nemovitost koupila loni. „Místo je natolik unikátní, že jsme se rozhodli nepospíchat a vytvořili jsme tři různé byznys plány,“ sdělil šéf firmy Zeitgeist Peter Noack. Ve hře je přeměna paláce na byty, ale i kancelářské využití

Ilustrační foto: Palác Národní přejmenovaný později na Drn je novou dominantou Národní třídy. Foto: sebre.cz