1. srpna 2022

Čínské banky se kvůli růstu ztrát ze špatných úvěrů nyní rekordně zadlužují

Čínské banky se kvůli růstu ztrát ze špatných úvěrů nyní rekordně zadlužují

Peking 28. července (ČTK) - Čínské banky výrazně zvyšují kapitál, připravují se tak na možný nárůst objemu špatných úvěrů kvůli zpomalení ekonomiky a sílící krizi na trhu s bydlením. V první polovině roku čínské banky prodaly o 29 procent více dluhopisů než ve stejném období loni, aby doplnily kapitál a pokryly úvěrové ztráty. Z finančních trhů tak dostaly rekordní množství peněz. Prostředky na pomoc regionálním věřitelům s nedostatkem hotovosti ale poskytly i místní samosprávy, a to z prodeje vládních dluhopisů, uvedla agentura Bloomberg.

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji za více než dva roky, zejména kvůli koronavirovým omezením a dlouhodobému poklesu trhu s bydlením. To vyvolalo obavy z nárůstu počtu firem i jednotlivců, kteří nebudu schopni splácet své úvěry. Tyto obavy se nedávno ještě prohloubily, když stovky tisíc majitelů domů oznámily, že přestanou splácet hypotéky na zatím nepostavené domy. Zvýšil se tím tlak na developery, kteří mohou mít větší potíže s prodejem projektů, ale musejí splácet úvěry bankám.

Od začátku roku do 27. července prodaly banky dluhové cenné papíry v hodnotě 568 miliard jüanů (dva biliony Kč). Největšími prodejci dluhopisů byly čtyři velké čínské státní banky, i když mezi prodejci jsou také místní věřitelé, jako například Bank of Hebei, Chengdu Rural Commercial Bank a Bank of Shanghai, uvedl Bloomberg. Tento dluh je pro banky hlavním nástrojem k doplnění kapitálu, upozornili už v květnu ve své zprávě analytici.

Kromě toho centrální vláda umožní, aby 320 miliard jüanů z prodeje speciálních lokálních dluhopisů bylo použito na doplnění kapitálu středních a malých bank, uvedl minulý týden s odvoláním na úředníka z Čínské komise pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví (CBIRC) list Financial News. Tato částka, včetně 120 miliard jüanů z nevyužitých finančních prostředků z loňskému roku, je o 60 procent vyšší než v roce 2020, kdy bylo poprvé povoleno použít peníze z prodeje těchto dluhopisů na tento účel.

Objem špatných úvěrů v první polovině letošního roku podle CBIRC vzrostl téměř o 107 miliard jüanů na 2,95 bilionu jüanů. To byl nejvyšší šestiměsíční nárůst od vrcholu pandemie v Číně v první polovině roku 2020. Kapitálová přiměřenost bank klesla už druhé čtvrtletí za sebou a na konci června činila 14,87 procenta.

Pomalejší oživení ekonomiky přimělo agenturu S&P Global zvýšit odhad špatných aktiv u bank v letošním roce na 7,5 procenta celkových úvěrů. Jde o špatné úvěry a pak také o úvěry, na které je potřeba brát zvláštní zřetel kvůli riziku nesplácení. Loni tento ukazatel činil šest procent a S&P původně očekávala jeho zvýšení na 6,5 procenta.

Problém je zvláště závažný u malých a středně velkých bank. Ty dlouhodobě trápí nedostatečná správa a řízení a také silná závislost na velkých místních firmách u úvěrů i vkladů. Tyto banky jsou také více vystaveny slabým článkům ekonomiky než velké ústavy.

Také snaha vlády tlačit banky k většímu poskytování úvěrů představuje riziko, že se problémy s kvalitou aktiv prohloubí. Poptávka firem a domácností po úvěrech je zatím slabá, protože koronavirová omezení ohrožují jejich příjmy. Pokud banky budou muset snížit požadavky na úvěry na příkaz vlády, mohly by se ocitnout v situaci, kdy budou poskytovat nové úvěry s malou nadějí na splacení. Finanční regulátoři také vyzvali banky, aby zvýšily objem úvěrů stavebníkům, a pomohly jim tak dokončit projekty. Úředníci rovněž zvažují, že některým majitelům domů poskytnou odklad splátek, což by zhoršilo příjmy bank.

List Financial Times (FT) dnes s odvoláním na informované zdroje napsal, že Čína pomůže developerům a poskytne jim úvěry v objemu až jeden bilion jüanů na stavby, které museli zastavit. Chce tak povzbudit zadlužený realitní sektor, který je důležitým pilířem ekonomiky, ale který jde od jedné krize ke druhé a v posledním roce byl hlavní brzdou růstu. Centrální banka v první fázi poskytne státním komerčním bankám úvěry zhruba za 200 miliard jüanů s úrokem 1,75 procenta.

Zdroj: ČTK