2. května 2022

Contera začíná stavět nadzemní část administrativní budovy Organica v Ostravě

Contera začíná stavět nadzemní část administrativní budovy Organica v Ostravě

Ostrava 27. dubna (ČTK) - Stavba administrativní budovy Organica, v níž v Ostravě vznikne 25.545 metrů čtverečních kancelářských či obchodních ploch, postoupila do další fáze. Developer Contera dokončuje základy a začíná stavět nadzemní část budovy. Budova má být kompletně dokončena ve třetím čtvrtletí příštího roku, náklady na stavbu se budou pohybovat okolo 1,5 miliardy korun. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti Contera.

"V tuto chvíli se nacházíme ve stadiu, kdy stavíme dvě podzemní podlaží čistě dedikovaná pro parkovací stání, celková kapacita parkovacích stání je 317. Zhruba do čtvrtého kvartálu tohoto roku budeme pracovat na skeletu a na fasádě a na konci roku bude budova vodotěsná," řekl projektový ředitel Contery Martin Budina. V budově by mohlo pracovat až 2500 lidí. Počítá se, že pro parkování budou využívat i kapacity sousedního nákupního centra.

Organica bude mít šest nadzemních podlaží, v posledním bude otevřená terasa se zelení a relaxační zónou. Největším nájemcem v Organice bude dodavatel informačních technologií Tietoevry, který obsadí zhruba dvě třetiny budovy. Své kancelářské prostory by měl Tietoevry začít připravovat počátkem příštího roku. "Ostatní kancelářské a obchodní prostory obsadí další nájemci, s nimiž nyní intenzivně jednáme," uvedl partner a výkonný ředitel Contery Dušan Kastl.

Organica se staví v městské čtvrti Nová Karolina, která vzniká na území po bývalé koksovně. Bude stát mezi obchodním centrem Forum Nová Karolina a halami Trojhalí. Návrh budovy organických tvarů je dílem studia Schindler Seko Architekti. Autoři i developer stavbu označují za výjimečnou v českém i evropském kontextu.

Budova bude využívat takzvané inteligentní řídicí systémy a bude šetrná k životnímu prostředí. "Začne to parkováním, kdy vás mobilní aplikace společně s parkovacími senzory navede na to správné a volné místo. V atriu objektu si budete moci dobít vaše mobilní zařízení na lavičkách pomocí USB konektoru," řekl Budina.

Organica bude mít malou fotovoltaickou elektrárnu doplněnou o tepelná čerpadla, která zajistí jistou energetickou soběstačnost budovy. "Rádi bychom se věnovali i takovému palčivému tématu, které trápí administrativní budovy, a to je vzduchotechnika a chlazení objektu obecně. Plánujeme vzduchotechnický systém řídit inteligentně a posílat pomocí čidel oxidu uhličitého čerstvý vzduch právě tam, kde je nejvíce potřeba," řekl Budina. Organica bude vybavena meteorologickou stanicí propojenou s řídicími systémy, které budou reagovat na změny počasí a podle toho řídit ohřev a chlazení budovy.

Contera vlastní a provozuje také průmyslové parky v Ostravě-Kunčičkách, Mošnově na Novojičínsku, Brně, Praze či Teplicích a na Slovensku. Specializuje se na přestavbu a revitalizaci brownfieldů.

Zdroj: ČTK