23. května 2022

Pražská developerská společnost připraví projekt bytového domu

Pražská developerská společnost připraví projekt bytového domu

Praha 23. května (ČTK) - Pražská developerská společnost (PDS), kterou předloni založilo hlavní město pro přípravu stavby městských bytů, připraví projekt stavby bytového domu na městském pozemku na křížení Novodvorské a Durychovy ulice. Dnes o tom rozhodli městští radní. Magistrát připravuje také studii plánované zástavby celého území kolem budoucí stanice metra D Nové Dvory.

Pro stavbu nebude podle schváleného dokumentu nutné měnit územní plán, takže PDS může obratem začít pracovat na zpracování dokumentace pro územní řízení, což má vyjít na asi deset milionů korun. Územní rozhodnutí by organizace chtěla získat ve druhé polovině příštího roku. V domě by podle dokumentu mělo být 37 až 45 bytů.

Vedení města koncem loňského roku schválilo vypracování projektu bytového domu v blízké Chýnovské ulici. Magistrát zároveň připravuje studii a změnu územního plánu pro plánovanou velkou zástavbu tzv. rozvojového území kolem budoucí stanice metra. V budoucnu by tam měly vzniknout byty a komerční prostory, stejně jako parky, sportoviště a další veřejná prostranství.

PDS město založilo jako svoji příspěvkovou organizaci pro přípravu bytových projektů na městských pozemcích. Magistrát organizaci svěřil statisíce metrů čtverečních pozemků vytipovaných pro rezidenční výstavbu. PDS začala pracovat na desítce projektů na parcelách například ve Vršovicích, Dolních Počernicích nebo na Palmovce.

Praha se v posledních letech potýká s krizí bydlení danou vysokými cenami bytů. Jedním z řešení má být rozšiřování městského bytového fondu. Podle loni schválené strategie chce město počet svých bytů do roku 2030 rozšiřovat o 500 ročně, za poslední roky nicméně jejich počet naopak klesá a nové se prakticky nestaví. Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů, drtivá většina z nich byla následně rozprodána v privatizacích.

Zdroj: ČTK