1. ledna 1970

V kanceláři trávíme celé dny…

V kanceláři trávíme celé dny…

Jak si je zlepšit? Určitě to mnozí znáte – přijdete do kanceláře, kde to už znáte do nejmenšího detailu. Pozitivní naladění vyprchalo už s příchodem k pracovnímu stolu a nevíte, co s tím.

vylepšená kancelář

Nabízíme vám 10 tipů, jak si vylepšit kancelář.

Více světla Dostatek světla potřebujeme ke své práci, a pokud sedíme celý den v tmavé místnosti, připadáme si unavení. Světlo přidává na optimistické a svěží náladě, a proto bychom ho měli mít během dne co nejvíce. Ve večerních hodinách zase třeba dbát na to, abychom včas použili umělé osvětlení.

Zeleň v interiéru Kromě toho, že zeleň čistí vzduch v místnosti, má i velkou estetickou hodnotu. Květiny by určitě měly mít své místo v kanceláři, kterou tím osvěží a zútulní. Praktické jsou samozavlažovací květináče, které třeba jen občas zkontrolovat a doplnit zásobník vody, který je jejich součástí. Feng šuej však upozorňuje na to, že příliš mnoho zeleně může mít i negativní efekt. Převaha živlu dřevo je tehdy zastoupena ve vyšším množství, což nepůsobí harmonicky na prostory kanceláře.

Fotografie a osobní předměty Kontakt s jiným než pracovním světem nám zprostředkují různé milé drobnosti, které často vídat na pracovních stolech. Fotky rodiny, kresba od syna či dcery, papírky s přáním pěkného dne, či jiné upomínkové předměty personalizují kancelářský stůl a nabízejí náhled do duše jeho uživatele. Pravidlo, že méně je někdy více, však platí i v tomto případě. Určitě nevypadá dobře, když si neustále s něčím na pracovním stole hrajete, případně se necháte rozptylovat dekoracemi, které nechápou ani vaši kolegové, o šéfovi ani nemluvě.

Správná židle a zdravé sezení Alfou a omegou pracovního prostředí je kancelářská židle. I z tohoto zdánlivě banálního prvku se dá vycítit, nakolik si zaměstnavatel váží zdraví zaměstnance. Mít vhodnou židli je jistě skvělá věc, třeba si ji však optimálně nastavit tak, aby celodenní sezení bylo co nejpohodlnější. Příjemnou změnou může být i míč, která napomáhá k zdravému držení těla během sezení.

Nové barvy Barvy v kanceláři jsou důležitou součástí pracovního dne. Vnímáme je vědomě i podvědomě a dokáží si hrát s našimi pocity a emocemi. Při výběru barev si třeba dobře promyslet, jakou zvolit, dokonce je třeba se zaměřit na správný odstín. Pokud jde o barvy stěn, přemalování na jinou, zajímavou a příjemnou barvu, můžete dát kanceláři nový, svěží vzhled. Módní trendy určují různé barevnosti, musíme je však umět aplikovat do konkrétního prostředí.

Rozmístění nábytku Pokud sedíte zády ke dveřím, musíte se otočit pokaždé, když k vám někdo přichází. Všichni vidí do monitoru vašeho počítače a mají přehled o tom, co právě děláte, ale vy nevíte, co se děje doslova za vašimi zády. Správné rozmístění kancelářského nábytku je zřejmě jednou z nejdůležitějších věcí zařizování pracovního prostoru. Pokud máte dlouhodobě pocit, že vám něco vadí, určitě neváhejte a pokuste se o změnu. Možná stačí jen otočit stůl či přesunout skříňku.

Čistý vzduch Vydýchaný vzduch nepřispívá k pohodě na pracovišti. Únava se dostaví velmi rychle, a proto se přísun čerstvého vzduchu nesmí podceňovat. Při výběru kancelářských prostor je třeba se zamyslet i nad tím, zda máme ve zvyku otevřít okno a udělat na chvíli průvan, nebo se spokojíme s nucenou výměnou vzduchu či klimatizací, případně čistírnami vzduchu. Pasivní nebo nízkoenergetické kanceláře neumožňují větrání přes otevřené okno. Je na vás, co vám víc vyhovuje a na co jste zvyklí.

Pořádek na pracovním stole To, jak vypadá váš pracovní stůl, říká hodně i o tom, jací jste. Pokud jste nervózní z nedostatku prostoru, protože vás vytlačuje nepořádek na stole, je velice jednoduché to změnit. Určitě se budete cítit příjemně v čistém prostředí. Někdy stačí málo.

Příjemná vůně Aromalampy, vonné tyčinky či různé vonné odpařovače mohou být běžnou součástí kanceláře. Příjemná vůně povzbudí smysly, podpoří myšlení a navodí relaxační atmosféru, ve které se snadněji pracuje. Pokud však sdílíte kancelář s kolegy, přesvědčte se, že mají podobný názor na vaši aromaterapii.

Hudba a práce Je vědecky dokázáno, že hudba má na lidský organismus mimořádný vliv. Proto může zlepšit pracovní prostředí a také výkon zaměstnanců. Výběr vhodného žánru je však klíčový. V případě vlastní kanceláře, kde se nemusíte o prostor s nikým dělit, máte určitě výhodu a také svobodu ve volbě playlistu na celý pracovní den.

ZMitt, Kancelare.cz

Ilustračné foto: Ikea