26. července 2022

Z prázdných obchodů budou kanceláře. Tesco testuje nový model pronájmu

Z prázdných obchodů budou kanceláře. Tesco testuje nový model pronájmu

Britské Tesco od konce května zavádí nový způsob využití nadbytečných prostor. Volné prodejní plochy v londýnském supermarketu v New Maldenu pronajme jako pracovní prostor. Kancelářská plocha o rozloze 3 800 metrů čtverečních bude mít dvanáct stolů, třicet míst pro coworking a zasedací místnost. V Česku se zatím o tomto konceptu neuvažuje.

Supermarkety hledají nové způsoby, jak smysluplně využít volné místo, v němž dříve byly obchody a nyní je prázdno. I proto zahájilo Tesco spolupráci se společností IWG, která ve Velké Británii provozuje přibližně tři stovky kanceláří. Předpokládá se, že pokud se tento nápad osvědčí, Tesco ve svých obchodních centrech pravděpodobně otevře další prodejní prostory.

„Jsme rádi, že můžeme ve spolupráci s IWG nabídnout zákazníkům možnost flexibilnější práce v místním obchodě. Vždy se snažíme lépe sloužit našim zákazníkům a komunitám a budeme se zájmem sledovat, jak na tuto novou příležitost zareagují,“ uvedla vedoucí oddělení strategických partnerství společnosti Tesco Louise Goodlandová.

Kanceláře z nákupních center i kin

Uzavřená dohoda také odráží rozmach flexibilních pracovních prostor, který byl podpořen několikaměsíčními pandemickými omezeními, jež donutila podniky, aby začaly více zaměstnancům umožňovat práci z domova nebo odjinud. “Lidé nechtějí trávit hodiny každodenním dojížděním a místo toho chtějí žít a pracovat v blízkosti svého bydliště. Tesco Extra v příměstské lokalitě New Malden je ideálním místem pro flexibilní kancelářské prostory,“ řekl zakladatel a výkonný ředitel společnosti IWG Mark Dixon.

Vzhledem k faktu, že velké kancelářské prostory opouští mnoho firem, nevznikají flexibilní prostory jen v prostorách nákupních center, ale třeba i na letištích či v kinech.

Česko se nezapojí

Kancelářský projekt s názvem Spaces se připojí k dalším partnerům, kteří v obchodním centru působí. Jde o prodejce sportovního vybavení Decathlon, dodavatele potřeb pro domácí mazlíčky Pets at Home, balíkové skříňky InPost, obchody se zdravou výživou Holland & Barrett, opravny Timpson a optiku Vision Express.

Podle poradenské společnosti JLL by do roku 2030 mohlo až 30 procent britského kancelářského trhu tvořit flexibilní prostory, což by byl až trojnásobný nárůst v porovnání se současnými necelými 10 procenty. V České republice se o podobném projektu zatím neuvažuje, dokud nedojde k vyhodnocení pilotního projektu ve Spojeném království.

Autor: Radek Preis