4. července 2022

Architektonické kanceláře vymýšlejí, jak vrátit život bývalé Mosilaně v Brně

Architektonické kanceláře vymýšlejí, jak vrátit život bývalé Mosilaně v Brně

Brno 4. července (ČTK) - Několik architektonických studií a kanceláří vymýšlí, jak by se měl proměnit areál bývalé brněnské textilky Mosilana. Majitel a investor Financial Consortium jej chtěl zbourat a stavět obytný soubor, avšak někteří památkáři i město se postavili proti a ministerstvo kultury zahájilo správní řízení o prohlášení areálu za kulturní památku. Proto nyní architekti navrhují urbanistické řešení a koncepci, která má areálu vdechnout nový život a zároveň zachovat pro budoucí generace unikátnost tohoto místa, uvedl v tiskové zprávě za investora Jiří Filip. V srpnu chce investor vyhlásit jeden až dva vítězné návrhy a v listopadu vítězný návrh vyhodnotit a připravit jeho prezentaci.

Areál Mosilany je dnes čtyřhektarovým brownfieldem na dohled historickému centru města s téměř 50 budovami. Nachází se mezi Křenovou, Vlhkou a Špitálkou, ze severu ho ohraničuje násep železniční tratě. Dlouhé roky zde v bývalých továrních budovách sídlily různé firmy. Místo starých průmyslových objektů zde investor plánoval postavit nový obytný soubor. Jeho plány však pozastavilo město tím, že zastavilo změnu územního plánu pro toto území a požádalo o zapsání areálumezi památky. "V lokalitě se nachází z historického i architektonického hlediska důležitá a hodnotná místa. Chceme je ochránit a jejich historický odkaz předat dalším generacím. Areál Mosilany má šanci skloubit historii s moderním a chytrým rozvojem města. Proto jsme urgentně začali jednat se zástupci investora, abychom našli řešení, díky kterému se podaří i v rámci nové výstavby zachovat genia loci původní Mosilany," uvedl loni v dubnu náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle radního pro územní plánování Fiipa Chvátala (KDU-ČSL) je snahou města taková přestavba areálu, aby zde bylo bydlení, ale také zeleň, jejíž součástí bude i protékající Svitavský náhon. I proto investor s městem komunikuje a minulý týden se uskutečnil workshop, jehož se účastnili architekti, zástupci města, investora i památkáři.

Nejen Mosilana, ale i široké okolí ohraničené Křenovou, Cejlem, Vlhkou a tokem Svitavy je velkým průmyslovým areálem, který už z velké části neslouží svému původnímu účelu. Město zde například plánuje "chytrou čtvrť budoucnosti" Špitálka. Ale kvůli tomu, že v červnu zastupitelé neschválili čtyři roky připravovaný návrh územního plánu, odsouvají se proměny některých brownfieldů do budoucna na neurčito.

Zdroj: ČTK, foto: gotobrno.cz