15. září 2021

Z prázdných kanceláří má v Londýně nově vzniknout 1500 domovů

Z prázdných kanceláří má v Londýně nově vzniknout 1500 domovů

Finanční čtvrť Londýna Square Mile čeká přeměna. Dříve tu ulicemi prošlo více než půl milionu lidí denně, pandemie koronaviru však odstartovala novou éru práce z domova. Ulice i kanceláře se najednou staly prázdnými. Řídící orgán radnice distriktu tak představil novou strategii, pomocí které chce čtvrť oživit.

Nejstarší část města byla po dlouhou dobu hustě osídlená. S houstnoucí dopravní sítí okolo Londýna však začala spousta obyvatel metropoli opouštět a zvolila si raději možnost dojíždění. Před pandemií žilo na Square Mile méně než 10 tisíc obyvatel. Zatímco Londýn i jiná města po uvolnění opatření vzkvétala, Square Mile stále zel prázdnotou. 

Hledaly se proto cesty, jak prázdné kanceláře nově využít. Jednou z nich by měla být transformace prázdných prostor na nejméně 1500 bytů, a to do roku 2030. V současné době v oblasti trvale bydlí asi 7 850 lidí, což by představovalo 20% nárůst. Navíc by to znamenalo výraznou změnu. Podle údajů londýnských úředníků bylo totiž v lokalitě od roku 2017 do roku 2018 postaveno pouze sedm nových domů.

Po skončení koronavirové pandemie se očekává, že společnosti budou i nadále umožňovat svým zaměstnancům práci z domova a své kancelářské prostory budou spíše zmenšovat. Společnost Radnice City of London má však v plánu spolupracovat na vytvoření flexibilnějších budov a kanceláří vhodných pro pracovní síly po pandemii. "Firmy nám řekly, že jsou i nadále odhodlány udržet si sídlo v Londýně, ale to, jak fungují, se nevyhnutelně změní. Chtějí odrážet postpandemické trendy, jako je hybridní a flexibilní práce," uvedla radní Catherine McGuinness.

Město chystá inovace

Nové domy nejsou jediným postpandemickým plánem města. Dalším návrhem je vylepšení infrastruktury, včetně dokončení 5G sítě do konce roku 2022. Korporace se budou snažit o nalákání menších firem s vysokým potenciálem, které nejsou tradičně městem přitahovány, ale také o přivábení pracovníků mimo finanční a profesionální služby. Město chce dále vylepšit veřejné prostory, aby poskytlo příležitosti pro rozkvět komunit, jízdy na kole a celkového podpoření pohybu a sportu.

Londýn doufá, že se brzy vymaní z důsledků pandemie a bude schopný přilákat více turistů. „Náměstí Square Mile se musí vyvíjet, aby poskytlo ekosystém, který zůstane atraktivní pro pracovníky, návštěvníky, studenty a obyvatele,“ dodala Catherine McGuinness.Autor: Eliška Koňařová