18. srpna 2022

Bartoloměj Holubář | Přicházíme s cloudovým úložištěm pro fyzické věci

Bartoloměj Holubář | Přicházíme s cloudovým úložištěm pro fyzické věci

„Chytrá kancelářská úložiště BLOCKS mimo svou běžnou funkci, kterou je úschova osobních věcí, budou plně využívat potenciálu chytrých technologií a lidem v kancelářských budovách uleví od zbytečných starostí, ušetří jim čas, a zvýší tak jejich komfort,“ psal tehdy ještě student Bartoloměj v úvodu své bakalářské práce, která úspěšný projekt odstartovala. Ve svých jednadvaceti letech spolu se stejně starým programátorem Alexem Studničkou založil dnes již úspěšný startup, kterému se loni podařilo dosáhnout na tržby 15 milionů a získat investici od velkého hráče v e-commerce, Pilulky.cz. Letos plánuje firma další expanzi do zahraničí.

Prvotní nápad se zrodil díky uvědomění problému, se kterým se lidé často setkávali v kancelářských budovách. Recepce, který měly být reprezentativním prvkem budovy, se proměnily ve skladiště balíků a také zaměstnanci v kancelářích byli postupně na svých pracovních místech zavaleni zbytečnostmi. Dalším podnětem pro vznik chytrých boxů byla časová a místní nezávislost. Společně s Alexem se tak Bartoloměj rozhodl nabídnout “parťáka”, díky kterému nebudou lidé časové a místně vázání a ulehčí jim denní problémy, jako je čekání na kurýra či předávání věcí kolegovi nebo třeba babičce. 

„Pro mě byla flexibilita a svoboda vždy důležitá. Inspiraci jsem nacházel v surfování, pro které je nevázanost na místo a čas typická,“ přibližuje Bartoloměj svou inspiraci. „Návyky lidí se mění, už se tolik osobně nepotkávají, ale stále si potřebují vyměňovat věci, klíče či smlouvy k podpisu. V přeneseném měřítku jsme cloudové úložiště pro fyzické věci, automatizujeme jejich ukládání, pohyb i sdílení.“ V porovnání s výdejními boxy dopravců mají Blocks ale jiný zájem. „Dopravci se snaží přiblížit zákazníkům, my ale řešíme problémy firem a lidí v budovách.“

Další přidanou hodnotou chytrých boxů je diskrétnost pro zaměstnance, a to zejména ve velkých korporacích. „Pokud máte jako zaměstnanec v lobby Blocks, můžete si do něj nechat poslat téměř cokoliv a nemusíte kvůli tomu nikam jezdit. Pokud mají zaměstnanci „bezpečný přístav“, kam si mohou své zásilky nechávat zaslat, ze strany zaměstnavatelů to může být jedno z lákadel, jak své lidi “přitáhnout” zpět do kanceláří.“ 

Blocks fungují jak přes mobilní aplikaci, tak přes SMS, e-mail nebo třeba Slack. Příjemce v momentu uložení informuje notifikace a zásilku si vyzvedává bezkontaktně, jakmile jde kolem.

Vizuálně promyšlený design schopný se měnit v čase

„Skvělou inspirací v oblasti designu mi byl Piet Mondrian, který ve své tvorbě dovedl pravoúhlou kompozici až na její nejzazší mez,“ říká Bartoloměj, jehož ergonomicky zvolená kompozice skrývá odkaz na tohoto nizozemského mistra. 

Právě design se pro zakladatelé Blocks řadí mezi top priority. Blocks by měly příjemně doplňovat každodenní prostředí a zároveň zapadat do studií jejich architektů. Do designu chytrých schránek vstupuje prvek ergonomie, což znamená, že boxy by měly být snadno přístupné. Kromě prvků ergonomie dbali zakladatelé na to, aby boxy byly modulární, daly se řetězit a zákazník mohl přidat nový modul bez dalších úprav. 

„Máme radost, že se naše řešení stalo velkým benefitem i pro firmy, které smýšlejí ekologicky, protože rozvážka dům od domu každého zaměstnance je uhlíkově nejdrastičtější. Už během studia byl pro mě faktor udržitelnosti důležitý a je tak naplňující vytvářet produkt, který podporuje uhlíkovou neutralitu.“ 

Meziroční růst o 1500 procent a expanze do zahraničí

Před třemi lety se chytré boxy začaly usazovat v kancelářských budovách u firem jako jsou Deloitte, O2 nebo UniCredit Bank. Nedávno k nim přibyly například Skanska, Ernst&Young, Kiwi.com či Penta, díky které se firma rozrostla na Slovensko. „Dnes jsme dokončili první realizace v Německu, kde jde o implementaci čistě naší Blocks platformy s využitím našich designových standardů do boxů německé lokální výrobci. Dále nás čekají projekty v Maďarsku a další zahraniční projekty jsou ve stádiu navrhování. Zájem přichází primárně z regionu CEE ale plánujeme růst i na západních trzích,“ dělí se o své plány Holubář.

Není pochyb o tom, že Blocks svými službami klienty opravdu zaujal a finančně díky tomu loni vystřelil. Mladý podnikatel se docílení tohoto úspěchu skromně komentuje tím, že bez vystoupení z komfortní zóny by takového úspěchu pravděpodobně nedosáhli. 

„Chceme dělat z budov lepší místo a vybudovat něco, co má potenciál být masově využíváno. Je to neustále probíhající proces, ve kterém je třeba vážit si i drobných kroků vedoucích k cíli. A to by bez opuštění komfortní zóny nešlo. Na druhou stranu zpětně rád vzpomínám na noční cesty do elektra pro náhradní díly u prvních instalací i na zasílání cenových kalkulací pár minut před státnicemi.“

Autor: Eliška Koňařová a Barbora Grygarová, foto: Blocks