16. března 2022

Matúš Kuchálik | Peníze nemají pozitivní ani negativní hodnotu. Ovlivňují nás pouze naše vlastní bloky

Matúš Kuchálik | Peníze nemají pozitivní ani negativní hodnotu. Ovlivňují nás pouze naše vlastní bloky

O penězích mluví otevřeně a bez cenzury, otevírá témata, která mohou klientům zachránit jejich peníze, a snaží se o zlepšení finanční gramotnosti v Česku a na Slovensku. Matúš Kuchálik je finanční poradce, známý influencer v oblasti financí, zakladatel projektu Teorie peněz a autor stejnojmenného podcastu. Prostřednictvím rozhovorů a sdílení vlastních zkušeností se snaží posluchače inspirovat novými myšlenkami a radami v oblasti financí. Mimo jiné nám prozradil své osobní tipy, jak se naučil o penězích přemýšlet a lépe s nimi hospodařit.

Do svých podcastů zve úspěšné podnikatele, sportovce, známé osobnosti, ale i zajímavé jednotlivce z řad veřejnosti, kteří se nebojí sdílet své zkušenosti. Jedním z jeho nedávných hostů byl například i profesionální vyjednavač Radim Pařík, s nímž diskutoval o tom, jak se dá nejlépe jednat se smluvními stranami, jak si získat investory nebo jak si říct o vyšší plat. Z jejich rozhovoru jsme se mohli například dozvědět, že strach do vyjednávání nepatří a že všichni máme předpoklady být dobrými vyjednavači. Stačí si nejprve ujasnit, co opravdu chceme, pracovat se svým strachem a po malých krůčcích trénovat a posouvat své hranice. 

Zamyslete se nad tím, co pro vás peníze znamenají

Vůbec nejdůležitějším principem je podle Matúše Kuchálika zamyslet se nad tím, jaký přístup k financím je nám vlastní.

,,Peníze nemají pozitivní ani negativní hodnotu. Jediné, co nás ovlivňuje, jsou naše bloky, které si tvoříme už od raného dětství. Proto je dobré se před jakýmkoliv investičním krokem zamyslet nad svou finanční minulostí.“

Matúš takto postupuje i se svými klienty, kterým radí zamyslet se nad tím, co je o penězích naučili rodiče, co pro ně peníze znamenají a jak by mohly vypadat jejich investice. Nejde o to, aby z toho klienti vyvodili nějaké velké závěry, ale o to, aby si člověk uvědomil, co „v sobě“ má. Teprve potom se svým založením může pracovat dál. Následně je samozřejmě důležité sledovat své příjmy a výdaje.

,,Když už mám všechno tyto “úkoly” hotové, je dobré si položit klasické pohovorové otázky. Kde se vidím za pět, deset či patnáct let, nejen z pracovního pohledu, ale z pohledu celkových životních cílů. To je fajn probrat i se svým partnerem či partnerkou. Když i toto splním, mám hotovo většinu práce. Zbývající úkoly se pak týkají vhodných investičních nástrojů. To už pak závisí na každém člověku zvlášť, jestli se tomu bude věnovat sám, protože ho to baví, nebo využije službu finančního plánování.“

Vytvořte si návyk, nemusíte hned investovat vysoké částky

Pro lidi pracující z kanceláře, kteří neví, jak s financemi hospodařit, Matúš doporučuje zavést finanční pravidla, která sám aplikuje. Jeho prvním finančním pravidlem je investovat dvacet procent ze svého příjmu a mít minimálně šestiměsíční železnou rezervu na účtu. Popisuje, že právě v rámci investic se potýkal se svými bloky. 

,,V minulosti jsem měl větší strach z peněz, to byly ty moje zmíněné bloky, takže jsem měl rezervu ve výši dvanácti měsíčních výdajů. Pak jsem se svými bloky ale začal pracovat a uvědomil jsem si, že rezerva stačí zhruba poloviční.“

Není zas tak důležité, kolik investujete, ale to, že si vytvoříte návyk investovat. S tím opadne strach a částku začnete postupně navyšovat.

,,Když bych uvedl příklad, měli jsme jednoho klienta, který začal investovat s pětistovkou. Jeho měsíční příjem byl 45 tisíc korun, což tvořilo 1 % investice. Dnes je jeho investice 25 tisíc korun.“

Pro ty, co se nebojí, by doporučoval spodní hranici investování 10 % z příjmu.  

Sledujte a zapisujte si své transakce

Těm, kdo chtějí začít lépe hospodařit s vydělanými penězi a optimalizovat svůj rozpočet, Matúš doporučuje sledovat vlastní transakce a pohyby na účtu po dobu několika měsíců. Jak sám uvedl, není potřeba to dělat celý rok. 

,,Já jsem pohyby na svém bankovním účtu sledoval tři měsíce. Viděl jsem, jak to funguje, a v rámci toho jsem přijal opatření. Svou finanční energii jsem přesunul do srdcovek, tedy do věcí mně blízkých. Jsou to věci, které si člověk dopřeje a nevadí mu za ně utrácet. Dnes utrácím podle toho, co mám opravdu rád, ale zároveň se snažím najít zbytečné výdaje, abych z nich ušetřené peníze mohl investovat.”

U tzv. srdcovek je však potřeba mít určité priority, aby se z nich nestalo bezhlavé utrácení. Abyste to správně odlišili, můžete si zkusit přepočítat jejich hodnotu na svůj čas, který jste museli pro jejich pořízení odpracovat, a zamyslet se nad tím, zda se vám to vyplatilo. 

S výdaji za srdcovky lze vedle nutných výdajů za hypotéku či energie lépe pracovat. Tím však práce nekončí. Podle Matúše by si měl každý jednou za měsíc udělat čas na finanční schůzku sám se sebou a na základě sepsaných přehledů z předchozích měsíců postupně vyřazovat útraty, bez kterých se dá obejít. Za ušetřené peníze pak doporučuje koupit například investiční nemovitost.

Pomáhá mi ruch i střídání pracovního prostředí

Pro utřídění svých myšlenek Matúš rád střídá pracovní místa a nevadí mu ani ruch okolí. Důležitá je pro něho atmosféra prostředí, kde se právě nachází. K práci využívá svůj domov, vlastní kancelář nebo využívá coworkingové prostory, jako je WorkLounge, kde uskutečnil již několik podcastů. Při představě ideální kanceláře je pro něho důležitý otevřený prostor s minimalistickým designem, ideálně se spojením dřevěných prvků. V kanceláři mu ale nesmí chybět velký kvalitní dřevěný stůl, který v něm vzbuzuje pocit domova.

Autor: Barbora Grygarová