14. března 2023

Energetické úspory v kancelářských budovách

Energetické úspory v kancelářských budovách

Firmy by si měly vybírat zelené kancelářské budovy, protože spotřebovávají o desítky procent méně energie než běžné budovy. Rekuperace energie, stínění vnějších oken, LED osvětlení se senzory pohybu a design kancelářských prostor podporující denní světlo mohou snížit náklady na osvětlení o 50 %.

Z údajů společnosti Skanska vyplývá, že moderní, ekologicky šetrná kancelář může ušetřit více než 4 000 Kč na metr čtvereční ročně.

Náklady na energie mohou firmy s ekologickými kancelářemi snížit o více než 4 000 Kč na metr čtvereční ročně. Potvrzují to údaje společnosti Skanska Commercial Development Česká republika. Ekonomice lidí, kteří pracují v kancelářských budovách s nízkými náklady na energie, to skutečně pomáhá. Platí to zejména nyní, kdy ceny energií tolik rostou. Například cena elektřiny do konce roku 2022 prudce vzrostla.

Náklady na energie jsou problémem pro evropské domácnosti, ale také pro podniky. Kanceláře vynakládají spoustu peněz na vytápění, chlazení a osvětlení, což tvoří velkou část jejich rozpočtů. Nájem jednoho metru čtverečního kancelářské plochy v centru Prahy může stát až 5 500 Kč ročně a elektřina může stát ještě více. Přestože se jejich kancelář nachází v energeticky velmi úsporné budově, bude je elektřina v roce 2023 stát asi 4 000 Kč za metr čtvereční a v budoucnu může být ještě dražší. Před rokem to přitom bylo jen asi 1 300 Kč.

zelená kancelář

zdroj: istockphoto.com

Podniky snižují náklady, kde se dá

Podniky i vládní budovy se snaží šetřit energií. Dokonce i minimální teplotu v práci snížila česká vláda v září 2022. Například kanceláře se nyní mohou vytápět jen na 18 stupňů Celsia namísto dřívějších 20 stupňů Celsia.

„Dosáhnout výrazných úspor se dá také efektivním řízením vytápění a klimatizace podle obsazenosti kanceláří. O víkendu nemusí klimatizace běžet vůbec a večer, když už není v místnostech tolik lidí, je možné ji vypínat dříve. Stejně tak je možné například snížit teplotu horké vody v boilerech. Uspořit se dá vedle toho i na osvětlení – kromě LED osvětlení je možné používat také pohybové senzory. A to například i v garážích,“ vysvětluje Eva Nykodymová, manažerka pro oblast zdraví, bezpečnosti a udržitelnosti jednotky komerčního developmentu společnosti Skanska.

 

V „zelené“ kancelářské budově se ušetří více než 40 % energie

Při hledání a výběru nových kanceláří je pro firmy důležité myslet na to, kolik energie budou spotřebovávat. To, jak je budova vytápěna, izolována a chlazena, má největší vliv na to, kolik energie spotřebuje. Udržitelné, energeticky úsporné budovy mohou spotřebovat o desítky procent méně energie než běžné kancelářské budovy. Když je porovnáte s kancelářemi v bytových domech nebo starších kancelářských budovách, je rozdíl ještě zřetelnější.

“Zásadní je, aby bylo efektivně řešeno vytápění, a aby byla stavba dostatečně zateplená. Naše udržitelné kancelářské budovy navíc využívají technologie jako je například rekuperace energie, vnější stínění oken nebo LED osvětlení s pohybovými senzory. To vše v kombinaci s vhodným návrhem budovy, který maximalizuje počet kancelářských míst s přísunem denního světla, snižuje náklady na osvětlení až o 50 procent,“ dodává Nykodymová.

V porovnání s tím, co vyžaduje energetická náročnost budov (PENB) nebo český návrh energetické náročnosti budov, šetří zelené kanceláře společnosti Skanska přes 40 % energie (EPBD). Nájemce, který si pronajme zelenou kancelář, tak může ušetřit až 4 000 Kč na metr čtvereční ročně.

ekologická kancelář

zdroj: istockphoto.com

Kanceláře budoucnosti musí být šetrné k životnímu prostředí

Poptávka po kvalitních a ekologicky šetrných kancelářských prostorách dlouhodobě roste a ceny energií, které letí vzhůru, tento trend jen posilují. Udržitelné prostory se v reálném světě vyplácejí a s rostoucí cenou energií se vyplácejí stále více.

„Udržitelná řešení kanceláří jsou investice, která se vyplatí – podobně jako třeba fotovoltaické panely na rodinných domech. Trh si to uvědomuje, a proto roste poptávka po standardu, který jsme nastavili. Třeba naše budova Parkview na pražské Pankráci má dokonce mnohem menší spotřebu elektřiny, než požaduje prestižní certifikace LEED Platinum a české předpisy. Usilujeme o to, abychom šli v tomto ohledu příkladem a motivovali ostatní stavební společnosti k tomu, aby začaly při stavbě kanceláří dbát na energetickou úspornost. Ukazuje se totiž, že je to ta jediná správná cesta vstříc budoucnosti,“ uzavírá Nykodymová.

 

Autor: tým kanceláří.cz