5. října 2021

Nejvyšší nedostatek pracovníků v historii. Brání oživení ekonomiky

Nejvyšší nedostatek pracovníků v historii. Brání oživení ekonomiky

Zaměstnavatelé v Česku hlásí rekordní počet volných míst. Na trh práce se tak vrací problém, který ekonomiku trápil již před pandemií. Zatímco počet uchazečů o zaměstnání klesá, počet volných míst dosahuje rekordně vysokých hodnot. Nedostatek pracovních míst brzdí růst ekonomiky, který omezují i chybějící zdroje a komponenty.

Úřad práce ČR evidoval k 31. srpnu 2021 celkem 267 889 uchazečů o zaměstnání, o 4 289 méně než v předchozím měsíci a o 11 189 méně než loni. Nezaměstnanost v srpnu klesla na 3,6 %, vrátila se tak na úroveň loňského května. Historicky nejvyšší hodnoty dosahuje počet volných pracovních míst, který činí 363 tisíc, což je o 22 177 více než před rokem.

Situace, kdy je volných pracovních míst více než uchazečů o práci, přetrvává od roku 2018. Na jedno volné pracovní místo připadalo ke konci srpna 0,74 uchazeče o zaměstnání. Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji.

Nedostatek pracovních sil se týká zejména průmyslu, stavebnictví a dopravy. Nadále je velký zájem i o sezónní pracovníky v oblastech jako je zemědělství, zahradnictví, lesnictví, rybářství nebo třeba živočišná a potravinářská výroba a obchod. Pracovní síla jednoduše není, a to i přesto, že firmy nemají speciální požadavky na kvalifikaci zaměstnanců. U skoro tří čtvrtin (74 %) volných pracovních míst stačí zaměstnavatelům základní nebo nižší vzdělání.

Před 6 lety nabízely úřady práce jen 50 tisíc volných míst, teď je jich více než sedminásobek. Firmy proto shánějí zaměstnance i v zahraničí. V Česku momentálně pracuje okolo 700 tisíc  cizinců a jejich počet meziročně stoupá o desetinu. Kromě poptávky po zahraničních pracovnících lze očekávat zesilování tlaku na mzdový růst, který by se měl projevit během roku 2022.

„V průběhu září můžeme očekávat oživení pracovního trhu. Současně jde o měsíc, kdy do evidence úřadů práce přichází hlavní vlna absolventů a v závislosti na počasí postupně končí sezónní práce. V následujících měsících tak může nezaměstnanost stagnovat nebo mírně vzrůst, což odpovídá klasické vývojové křivce. V neposlední řadě se situace na trhu práce bude odvíjet od aktuální pandemické situace,“ sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Baránková.

Autor: Eliška Koňařová