24. dubna 2022

Modulární kanceláře šetří peníze, prostor i čas

Modulární kanceláře šetří peníze, prostor i čas

Když nějakou věc označíme jako modulární, znamená to, že se snadno přizpůsobuje konkrétním potřebám, případně se lehce rozkládá a přenáší. Taková vlastnost je zejména v dnešní době, kdy zaměstnanci stále více oceňují celkovou flexibilitu práce, velmi přínosná. Modularita je proto něco, na co byste měli rozhodně při zařizování své kanceláře myslet.

Modulární design získal na oblibě zejména s rozmachem open space kanceláří. Právě zde je totiž často nutné prostředí přizpůsobovat aktuálním potřebám. Modulární prvky se dají snadno vyklidit a pak zase v jiném rozložení nastěhovat zpět. Jejich typickým znakem je zároveň díky lehké rozložitelnosti vícero různých využití.

Díky těmto vlastnostem vám může modulární kancelář ušetřit spoustu času i peněz. Když ji totiž budete potřebovat předělat, bude vám stačit nábytek a další části přeskládat tak, aby splňovaly nové požadavky – bez nutnosti dokupovat nové. Z jakých částí se vlastně taková modulární kancelář skládá?

Nábytek

Základním stavebním prvkem modulární kanceláře je správný nábytek. Na těžké stoly z masivu a velké neforemné sedačky zapomeňte. Modulární nábytek je většinou vlastně sada několika bloků, které můžete sestavovat podle aktuálních potřeb. Typickým příkladem jsou třeba sedačky, které můžete použít jednotlivě jako křesla, nebo z nich postavit velký gauč. 

Dalším oblíbeným kusem nábytku jsou například modulární úložné boxy, ze kterých lze složit celou skříň. Jednoduchým a stále oblíbenějším modulárním prvkem jsou obyčejné palety. Z těch totiž lze poskládat téměř cokoliv – od sedaček přes postele až po malé stolečky, třeba do lobby nebo odpočinkové zóny.

Akustická řešení 

Stále diskutovanějším problém v open space kancelářích je hluk. Částečně jej lze vyřešit vyhrazením několika menších kanceláří, které může kdokoliv v případě potřeby (například důležité schůzky či konferenčního hovoru) obsadit. To je však finančně i prostorově poměrně náročné. 

Naštěstí však existují i úsporná řešení. Jedním z nich jsou třeba odhlučněné akustické boxy, jejichž instalace je jednoduchá, zabírají pouze minimum místa a uživateli dopřejí naprosté ticho. 

Pokud si ale přejete něco opravdu modulárního, budou skvělou volbou tzv. akustické paravány. Ty sice nezajistí úplně stoprocentní odhlučení, ale jejich použití je opravdu jednoduché. Můžete pomocí nich totiž rozdělit otevřený prostor do několika menších odhlučněných částí. Jsou přitom velmi lehké a většinou mají konstrukci na kolečkách. Tudíž je snadné je přesouvat tam, kde jsou zrovna potřeba, a naopak odstraňovat z míst, která už rozdělená mít nechcete. 

Podlaha

Ano, i podlahy mohou být modulární. Oblíbenými možnostmi jsou například kobercové nebo plastové čtverce. Ty stačí položit na zem a pospojovat k sobě, díky čemuž je jejich instalace opravdu jednoduchá a v případě potřeby je lze přestavět velmi rychle i za plného provozu.

S modularitou se silně pojí i ergonomické prvky jako například židle či výškově nastavitelné stoly. Ty sice nemusí být plně přestavitelné, ale lze je přizpůsobit potřebám konkrétního uživatele. Díky tomu si můžete při práci udržet zdravé držení těla, a tím předejít bolestem, nebo rovnou zraněním zad či krku. Rozhodně tedy nezapomeňte ani na ně.

Autor: Petr Hejčl