14. září 2022

Apple představil iPhony 14. Revoluci nečekejte, nové funkce spíše jak v čem

Apple představil iPhony 14. Revoluci nečekejte, nové funkce spíše jak v čem

Vůbec první iPhone vydal Apple před 15 lety. Od té doby rok co rok přichází s novými a vylepšenými verzemi svých mobilních telefonů. Letos tak na začátku září společnost uvedla nové iPhony 14 a 14 Pro. Na jaké změny se můžeme těšit, od kdy jsou novinky k dostání a co se změnilo od loňských modelů?

V nové generaci svých mobilních telefonů představil Apple celkem čtyři modely. Základní verzi iPhone 14, větší iPhone 14 Plus, technologicky vyladěnější 14 Pro a nakonec variantu 14 Pro Max, která, jak už název napovídá, přináší maximální výkon ve zvětšeném balení. Pojďme tedy jednotlivé varianty prozkoumat detailněji.

iPhone 14 a iPhone 14 Plus

Nejprve se podívámena zoubek základním variantám nových iPhonů.

Stejný procesor, nové parametry

Fanoušky Applu, kteří se těšili na velké změny, nejspíš příliš nepotěšíme. Základní iPhone 14 totiž disponuje procesorem A15 Bionic – tedy tím stejným, který v sobě mají i loňské iPhony 13 nebo mnohem levnější iPhone SE 3. generace. 

Jediným rozdílem mezi „novým a starým“ A15 je grafický čip, který je letos 5 jádrový, zatímco starší verze obsahují pouze 4 jádra. Díky tomu by měl být zajištěn určitý posun v rychlosti a plynulosti systému. Další příjemnou změnou je zvýšení operační paměti (RAM) ze 4 na 6 GB, která má na dlouhodobé a plynulé fungování systému významný vliv.

Vylepšený fotoaparát a detekce autonehody

Určitých úprav se dočkal i fotoaparát. Ten má u iPhone 14 oproti předešlému modelu o něco lepší clonu i více pixelů, díky čemuž by měl mít vyšší citlivost na světlo a být schopen pořizovat lepší snímky za zhoršeného světla. Blesk je nově jasnější a kamera umožňuje spuštění tzv. akčního režimu, který má zajistit lepší stabilizaci při natáčení videa. 

Poslední „velkou“ novinkou je pak detekce autonehody. Mobil by měl být totiž schopen pomocí zabudovaných senzorů rozpoznat, když auto nabourá, a v případě neštěstí vytočí příslušná nouzová čísla. Porovnává přitom velké množství dat z jiných autonehod, takže se nemusíte bát, že by se vám třeba jen při prudším zabrzdění automaticky režim SOS spustil.

Tímto však výčet změn oproti starším modelům víceméně končí. Kromě nových barevných variant se iPhone 14 oproti loňskému modelu nedočkal žádné transformace ani po fyzické stránce. Stejný zůstal i displej. Rozdíl mezi běžnou verzí iPhone 14 a 14 Plus je pak pouze větší úhlopříčka obrazovky (6,1 “ a 6,7 “) a údajně větší výdrž baterie. Základní iPhone 14 se 128 GB úložiště je k dostání za cenu 26 490 Kč, větší variantu si mohou zákazníci pořídit za 29 990 Kč. 

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max

U pokročilých verzí iPhonu 14 – tedy Pro a větší Pro Max – jsme se dočkali o něco zajímavějších, překvapivějších i unikátnějších novinek. Jakých?

Nový procesor a inovativní displej

Zatímco základní verze iPhone 14 dostaly pouze lehce vylepšený „starý“ procesor A15, varianty Pro a Pro Max v sobě mají zbrusu nový čip A16 Bionic. Zároveň jsou vyrobené z odolnějšího materiálu, konkrétně chirurgické oceli, a na rozdíl od základních verzí, které lze získat s maximálně 512 GB paměti, budou k dostání s až 1 TB interního úložiště.

Patrně největší změnou je ale displej s novými unikátními funkcemi. Tou patrně nejzajímavější je neustále zapnutá obrazovka. Jak to funguje? Když mobil zamknete, změní se obnovovací frekvence displeje na pouhý 1 Hz, takže může i nadále lehce zobrazovat některé informace, jako například čas či připomínky ale přitom nijak zvlášť nenamáhají baterku. Když pak mobil otočíte displejem dolů, nebo ho dáte do kapsy, automaticky se vypne úplně.

Další velkou novinkou je vylepšený rámeček okolo modulu pro rozpoznávání obličeje. Ten se může u iPhonu 14 Pro rozšířit až do samotné obrazovky a zobrazit například informace o přehrávané písničce nebo aktuálním letu. Vítanou funkcí je i schopnost přijímání satelitního signálu v místech se špatným pokrytím mobilními operátory. Ta však zatím bude dostupná pouze v Kanadě.

Profesionální fotoaparát do kapsy

Apple se při designu pokročilých variant nového iPhonu opět zaměřil i na fotoaparát. Ten hlavní má nyní 48 MP a celou řadu nových funkcí, jako například schopnost zredukovat až čtyři pixely do jednoho a tím optimalizovat světlo snímku nebo ještě lepší optický zoom.

Podobně jako mezi klasickým iPhonem 14 a 14 Plus má i verze 14 Pro Max oproti svému bratříčkovi (14 Pro) pouze jediné dvě výhody – větší displej a kapacitu baterie. Obě varianty jsou již k dostánía nejlevnější verze iPhonu 14 Pro se 128 GB vyjde na 33 490 Kč, modely Pro Max pak stojí ještě o 3 500 Kč více.

Autor: Petr Hejčl, foto: Apple