16. ledna 2022

Adobe představuje novou aplikaci, pomocí níž je možné upravovat podcasty jako psaný text

Adobe představuje novou aplikaci, pomocí níž je možné upravovat podcasty jako psaný text

Společnost Adobe je jedním z největších světových výrobců softwaru pro nejrůznější účely - od Photoshopu k úpravě fotek přes Premier pro tvorbu videa až po Illustrator k vytváření grafiky. Se svou novou aplikací Project Shasta se však vypravuje do odvětví podcastů. Chce její pomocí totiž upravovat audio text stejně, jako je tomu u psaní třeba ve Wordu.

Byť se to tak na první pohled může zdát, Project Shasta rozhodně není jen jednou z mnoha dalších obyčejných aplikací pro tvorbu podcastů. Pro klasický střih a úpravu zvuku již Adobe nabízí svou profesionální aplikaci Audition. Shasta je však úplně něco jiného.

Jednoduché rozhraní dostupné pro každého

První zvláštností je, že Shasta (alespoň v současné době) funguje přímo v prohlížeči. Po zapnutí se vám objeví velmi jednoduché rozhraní, v němž se vyzná kdokoliv včetně těch, kdo dosud nemají s nahráváním a úpravou zvuku žádné zkušenosti.

Úplně na začátku Shasta otestuje váš mikrofon a poradí, co je třeba pozměnit, abyste dosáhli co nejlepší kvality zvuku. Hned po testu se dostanete do (opět) velmi přehledné místnosti, kde můžete spustit samotné nahrávání svého mikrofonu. Případně můžete do místnosti pozvat i kohokoliv jiného a bez problémů tak nahrávat podcasty na dálku

Úprava mluveného slova jako textu ve Wordu

Opravdové kouzlo však přichází až v momentě ukončení nahrávání. Shasta totiž celou konverzaci za použití umělé inteligence přepíše jako text, který můžete libovolně upravovat. Díky tomu je editace celého záznamu mnohem jednoduší. Z přepsaného textu si totiž stačí vybrat slova, případně věty, které chcete vystřihnout, a Shasta je ze záznamu vyjme za vás. Program navíc dokáže rozpoznat a odstranit i typické zvukové výplně jako „ehm“ či „umm“.

Shasta nabízí i další užitečné pluginy pro vyšperkování kvality zvuku, a to navzdory tomu, že je tato aplikace zatím ve velmi rané zkušební verzi. Skvělým doplňkem je zatím třeba filtr Enhance Speech, který upraví zvuky dvou různých mikrofonů tak, aby zněly co nejlépe a nejpodobněji. Takže i když budete nahrávat podcast na dálku s někým, kdo má oproti vám odlišnou kvalitu mikrofonu, bude celý záznam znít, jako byste se oba nacházeli ve stejné místnosti.  

Zdroj: Project Shasta

Adobe na projektu spolupracovalo i s řadou umělců, takže si z aplikace můžete stáhnout množství relaxační hudby, kterou pak lze volně použít třeba jako podklad, intro nebo outro. 

V současné době se Project Shasta nachází v předběžné verzi, která je sice zdarma, ale k jejímu použití je nejprve potřeba zažádat na stránkách projektu o přístup. Zatím není jasné, kdy se aplikace zpřístupní široké veřejnosti ani jaká bude její cena. 

Autor: Petr Hejčl