26. prosince 2022

UniCredit Bank: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí v prosinci stoupla

UniCredit Bank: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí v prosinci stoupla

Praha 23. prosince (ČTK) - Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v prosinci zvýšila. Vyplývá to z dat, které dnes ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů v prosinci, stoupl meziměsíčně o 31 procentních bodů na minus 3,47 procenta.

Podobně jako v předchozím měsíci byl důvodem pokles výnosů vládních dluhopisů, kdy výnos desetiletého dluhopisu klesl odhadem o téměř půl procentního bodu na 4,64 procenta, uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Úrokové sazby nových hypoték nepatrně vzrostly o tři body na 6,34 procenta.

Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni krajských měst ČR v prosinci podle dat vzrostla meziměsíčně o devět bodů na 4,02 procenta vlivem citelného meziměsíčního poklesu cen bytů (o 1,4 procenta) a růstu nájmů (0,9 procenta).

Nůžky mezi 'hypotékáři' a 'střadateli' se v prosinci dále rozevřely s tím, jak výrazný pokles výnosů vládních dluhopisů učinil nemovitosti o něco méně nevýhodné v očích vlastníků úspor, zatímco z pohledu vlastníků hypoték se situace změnila jen velmi málo, upozornila UniCredit Bank.

Z pohledu na jednotlivá krajská města vyplývá, že 'nejméně nevýhodné' byly nemovitosti nadále v Ostravě a Ústí nad Labem. Na opačném konci žebříčku si prvenství udrželo Brno následované nově Olomoucí, jež odsunula Prahu na třetí příčku.

Meziměsíčně indikátor klesl pouze v Olomouci (o deset bodů na minus 3,87 procenta) kvůli silnému růstu cen bytů i výraznému poklesu cen nájmů. Nejvyšší růst indikátoru byl v Pardubicích (o 66 bodů na minus 2,77 procenta), kde se projevil naopak silný pokles cen bytů a růst nájmů.

Autor: ČTK