4. ledna 2022

Povinné covidové testování ve firmách. Kteří zaměstnanci se nebudou muset testovat?

Povinné covidové testování ve firmách. Kteří zaměstnanci se nebudou muset testovat?

Bývalý kabinet premiéra Andreje Babiše schválil na mimořádném zasedání v pátek 19. listopadu 2021 opatření, kterým se znovu zavedlo povinné testování ve firmách. Nejpozději do 29. listopadu museli všichni zaměstnavatelé na území České republiky zajistit pravidelné testování všech svých zaměstnanců na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2, a to rychlým antigenním testem určeným pro samotestování. Stejná opatření začala platit i pro osoby OSVČ. Nová vláda Petra Fialy při zasedání na konci prosinci naplánovala počet testování zvýšit na dvě týdně a testovat i očkované zaměstnance.

Testování, které vláda firmám nařídila, musí probíhat alespoň jedenkrát týdně. Výše státní podpory by měla být stejná jako doposud a testovací povinnost by měla platit do konce února 2022. Podle nejnovějších informací z 29.prosince 2021 vláda plánuje počet testování zvýšit, a to dvakrát týdně ideálně vždy po třech dnech. Testování by se týkalo také zaměstnanců, kteří jsou očkovaní a dostali i posilující dávku vakcíny. Návrh musí ještě projednat tripartita a zástupci zdravotních pojišťoven, poté by ho schválili ministři. Pokud by návrh prošel, kabinet Petr Fialy chce, aby byl nový model platný od 17. ledna.

Od 20. prosince musí zaměstnavatel vydat zaměstnanci v případě pozitivního samotestu potvrzení na příslušném formuláři. Zaměstnanec poté musí podstoupit konfirmační PCR test na základě potvrzení od zaměstnavatele, které odevzdá na testovacím místě. Postoupení konfirmačního PCR testu je pro zaměstnance povinné.

Kdo se testovat nemusí?

Testování na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 neplatí pro zaměstnance, kteří se na pracovišti nesetkávají se třetími osobami, s výjimkou osob ve společné domácnosti. Není-li zaměstnanec v den termínu testování přítomen na pracovišti, jeho preventivní testování se provede v den jeho příchodu.

Stejné podmínky platí i pro osoby OSVČ. Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost, které se na svých pracovištích či v místě výkonu své práce nesetkávají se třetími osobami, s výjimkou osob žijících ve stejné domácnosti, nejsou povinny testování podstoupit.

Povinnost nechat se testovat se nevztahuje na osoby, které jsou očkované proti onemocnění COVID-19 a od jejich očkování uplynulo nejméně 14 dní. Dále osoby, které prodělaly toto onemocnění, uplynula u nich doba nařízené izolace a od prvního antigenního nebo PCR testu neuplynulo více než 180 dní. Poslední výjimkou jsou osoby, které podstoupily v posledních 7 dnech PCR vyšetření s negativním výsledkem

V praxi se ukázalo, že pro řadu firem povinné testování neznamenalo žádnou velkou změnu, protože své zaměstnance testovaly již dříve na vlastní náklady, a některé po povinném testování dokonce volaly. Spousta z nich se také rozhodla pro testování všech zaměstnanců, včetně těch očkovaných.

Nutnost evidence testování

Zaměstnavatelé, kteří zajišťují pro své zaměstnance testování, a osoby samostatně výdělečně činné musí vést pro kontrolní účely evidenci provedených testů, a to v rozsahu data testování a jmen osob, které test podstoupily.

Hospodářská komora považuje za důležitější dodržovat hygienická opatření

Zástupci Hospodářské komory varují, že při posledním plošném testování antigenními testy, které bylo ve firmách povinně nařízeno, byl celkový záchyt onemocnění COVIDEM-19 jen marginální.

„Pohyboval se hluboko pod jedním procentem. Za důležitější považujeme dodržování hygienických standardů v provozech a motivaci zaměstnavatelů k očkování zaměstnanců. Účelnější variantou je omezení styku pracovníků a, pokud je to možné, pracovat z domova. Ve firmách navíc už nyní pracuje velká část očkovaných a také platí povinnost na pracovišti používat respirátory. Pokud už ale chce vláda testovat, tak to musí být jen po omezenou dobu,“ řekl Ivo Hlaváč, předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory ČR.

Autor: Eliška Koňařová