6. března 2022

Pražský kancelářský trh ožil, doprovází ho ale růst nájemného

Pražský kancelářský trh ožil, doprovází ho ale růst nájemného

V současné době je v Praze ve výstavbě téměř 200 000 m² kanceláří, mezi nejpopulárnější lokality patří Praha 5 a Praha 8. Oproti minulému čtvrtletí se zvýšila také plocha kanceláří nabízených k pronájmu, a to o 27 %.

Celková velikost kancelářských ploch v Praze činila ke konci uplynulého roku 3,73 milionů m². V posledním čtvrtletí roku 2021 byla dostavěna pouze budova Viktoria Office Center s kancelářskou plochou 1 700 . Za celý rok pak bylo dostavěno osm budov s kancelářskými prostory o celkové ploše 56 500 m², což je o 62 % méně než uplynulý rok. V roce 2022 se očekává dokončení pouze devíti kancelářských projektů s celkovou plochou 76 300 m², což je výrazně pod průměrem uplynulých let. Pokud však developeři dodrží současné plánované termíny, v roce 2023 by se kancelářské plochy v Praze mohly rozrůst o dalších 140 000 m². Vyplývá to z údajů o trhu s kancelářskými prostory společnosti Prague Research Forum.

Závěrem loňského roku také začala výstavba kancelářských budov Roztyly Plaza v Praze 4 nebo Block Karlín v Praze 8. Téměř tři čtvrtiny nabídky moderních kanceláří tvoří budovy třídy A, přičemž podílu nejkvalitnějších prostor s hodnocením AAA dosahuje v celkovém objemu kancelářských prostor více než 17 %. Celková nabídka volných ploch k podnájmu dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí 78 700 m², což je o 27 % více než v předchozím kvartálu.

Růst nájemného

Nejvyšší dosažitelné nájemné vzrostlo ke konci roku 2021 na 23,5–24 eur za metr čtvereční na měsíc v centru města. Ve vnitřních částech Prahy činí 16–18 eur za m² na měsíc, ve vnějších částech města pak 13,5–15 eur za m².

Na cenách nájemného se také odrážejí rostoucí ceny stavebních prací, které se promítají také do nabídek příspěvků na kancelářské vestavby. Růst nájemného se předpokládá i do budoucna.

Čistá absorpce vyjadřuje změnu obsazených kancelářských prostor na trhu za dané období. V porovnání s předchozím čtvrtletím obsazená kancelářská plocha vzrostla o 6 100 m², což je důkazem neklesajícího  zájmu o kancelářské prostory. Naproti tomu v meziročním srovnání byla čistá absorpce záporná: ubylo 12 800 m² obsazené kancelářské plochy.

Realizovaná poptávka

Celková hrubá realizovaná poptávka, včetně obnovených smluv a podnájmů, dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí uplynulého roku velikosti 106 000 m², což představuje 6% mezičtvrtletní i meziroční nárůst. Největší hrubá realizovaná poptávka byla zaznamenána v městských částech Praha 4 (24 %), dále pak v Praze 8 (20 %) a v Praze 5 (18 %). Největší poptávka po kancelářích byla realizována společnostmi působícími v oboru IT, profesionálních a poradenských služeb a v oblasti financí.

Podíl nově pronajatých existujících prostor a expanzí představoval 48 % z celkové hrubé realizované poptávky, zatímco předpronájem nových kanceláří ve výstavbě byl pouze 7 %. Zbylých 44 % tvoří obnovení stávajících smluv. 1 % pak připadá na podnájmy již pronajatých prostor. Hrubá poptávka pak celkově loni vzrostla o 16 % oproti předchozímu roku. Opět byl zájem především o prostory v Praze 4 a Praze 8 a v oblastech IT a profesionálních služeb.

Největší transakcí čtvrtého čtvrtletí 2021 bylo obnovení nájmu společnosti Thales DIS Czech Republic v BB Centru (4 400 m²). Další dvě významné transakce byly podepsány na projektu PORT 7, který je aktuálně ve výstavbě. Prostory si předpronajala pojišťovna Direct (4 200 m²) a společnost Scott.Weber (3 800 m²), která provozuje několik center sdílených kanceláří v Praze.

 

Autor: Eliška Koňařová