24. února 2022

Propad způsobený pandemií dopadá i na krátkodobé pronájmy

Propad způsobený pandemií dopadá i na krátkodobé pronájmy

Zásadní propad způsobený koronavirovou pandemií dopadl i na krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Z aktuální analýzy zpracované Institutem plánování a rozvoje (IPR) vyplývá, že počet bytů a domů nabízených k tomuto typu ubytování loni v českém hlavním městě klesl v porovnání s dobou před nástupem koronaviru o více než polovinu. Podle ní navíc zůstala většina takto nabízených bytů dlouhodobě prázdná.

Z analýzy se potvrdilo to, na co se už dlouho upozorňuje. Dlouhodobý nájemník se pronajímateli v konečném součtu vyplatí více než krátkodobý turista. Negativa, která jsou spojená s častým střídáním hostů, často převáží i na první pohled vyšší výdělek propočítaný podle počtu přenocování. Tento teoreticky vyšší výnos z krátkodobého ubytování je navíc závislý na normálním fungování cestovního ruchu, což je v dnešní době stále ještě značně nejistý faktor.

Výše příjmu závislá na míře obsazenosti 

Majitele nemovitostí na krátkodobém pronájmu láká především možnost získání vyššího jednorázového příjmu. Turista totiž za noc pobytu zaplatí mnohem více než nájemce, který obývá byt dlouhodobě. Mnoho vlastníků si však neuvědomuje, že aby opravdu dosáhli vyššího příjmu, museli by mít byt pronajatý po většinu měsíce. Situace ale ukazuje, že budou i v letní běžné sezóně rádi, když se jim podaří dosáhnout alespoň padesátiprocentní obsazenosti.

Některá společenství vlastníků krátkodobé pronájmy nově zakazují 

Dalším problémem je časté střídání hostů. Majitel totiž musí zajistit mnohé nezbytné činnosti, jako je předání klíčů či úklid bytu, což může být časově náročné. Na tyto činnosti si sice mohou zaplatit specializovanou firmu, tím se ale majitel pronajímaného bytu připravuje o podstatnou část zisku. 

Tímto typem podnikání si navíc můžete pokazit vztahy s obyvateli sousedních bytů či celého domu. Těm totiž časté střídání sousedů zpravidla velmi vadí, protože někteří hosté dokážou být velmi hluční a nerespektují noční klid. Obavy vzbuzuje také to, že do společných prostor vstupuje obrovský počet lidí, které nedokáže nikdo kontrolovat. I proto se už objevila první společenství vlastníků, která krátkodobé pronájmy ve svých stanovách zcela zakázala.

Možné restrikce ze strany státu

Restrikce navíc mohou přijít z centrální úrovně. Hlavní město Praha i stát už delší dobu prohlašují, že připravují pravidla, která by možnost poskytovat krátkodobé pronajímání nemovitostí omezila. To může znamenat výrazný útlum krátkodobého pronajímání bytů nejen v Praze, ale i v dalších městech. Majitelé bytu by proto měli dobře zvážit, zda se jim krátkodobé pronajímání bytů opravdu vyplatí.

Autor: Eliška Koňařová