14. února 2022

Poptávka po kancelářích v Brně loni ve druhém pololetí vzrostla o polovinu

Poptávka po kancelářích v Brně loni ve druhém pololetí vzrostla o polovinu

Brno 10. února (ČTK) - Poptávka po moderních kancelářích v Brně loni ve druhém pololetí vzrostla meziročně o 50 procent, mírně se však zvýšila neobsazenost kanceláří. Nabídka kancelářských prostor se rozšířila pouze o 1500 čtverečních metrů. Vyplývá to ze zprávy Regional Research Forum (RRF), jehož členy jsou poradenské společnosti, které působí na realitním trhu.

Takzvaná realizovaná poptávka, tedy poptávka zakončená uzavřením smlouvy, se meziročně zvýšila o 50 procent, ve srovnání s prvním pololetím loňského roku rostla dokonce o 57 procent. Součástí tohoto údaje ale jsou i takzvané renegociace, tedy uzavření nových smluv na dříve obsazené kancelářské prostory.

Právě opakované smlouvy byly dvěma největšími transakcemi na trhu v Brně, největší nově pronajatá nájemní plocha byla třetí největší transakcí a šlo o 3790 čtverečních metrů v Areálu Slatina Green Building II. Druhým největším novým nájmem byla smlouva společnosti Seznam v projektu Campus Science Park C na 3700 čtverečních metrů kancelářských ploch.

Míra neobsazenosti moderních kancelářských prostor v Brně ve druhém pololetí mírně vzrostla na 11,8 procenta z 11,4 v loňském prvním pololetí. Volných tak zůstávalo 75.500 čtverečních metrů kancelářských prostor.

Nabídka se v druhém pololetí příliš nerozšířila. Dokončena byla jediná kancelářská budova na adrese Rašínova 4 s 1500 čtverečními metry plochy. Ve výstavbě je nyní v Brně osm projektů a jedna rekonstrukce s celkovou kancelářskou plochou 66.600 čtverečních metrů. Z těchto projektů by 47 procent mělo být dokončeno letos.

Nejvyšší dosažitelné nájemné se v Brně od konce roku 2019 nezměnilo a dosahovalo i v první půlce letošního roku v průměru 15 až 16 eur za čtvereční metr plochy a měsíc, v aktuálním kurzu je to 365,15 koruny až 389,50 koruny.

Zdroj: ČTK