8. května 2022

Přichází první velká aktualizace pro Windows 11

Přichází první velká aktualizace pro Windows 11

Microsoft oznámil příchod první větší aktualizace pro svůj nový operační systém Windows 11. Největšími poutači má být možnost spuštění mobilních aplikací na počítači, nové funkce pro hlavní panel a změny v některých integrovaných aplikacích. Pojďme si nové vychytávky představit podrobněji.

Už při prvním představování Windows 11 v červnu loňského roku oznámil Microsoft jako jednu z hlavních předností nového operačního systému možnost spouštět mobilní aplikace na počítači. To sice bylo možné i u starších verzí Windows díky různým emulátorům, oficiálně však tato funkce přichází až nyní. 

Stačí otevřít Microsoft Store a aktualizovat jej. Tím byste měli získat přístup k více jak tisícovce mobilních aplikací, které Windows nabízí ve spolupráci s Amazon Appstore. Tato funkce je však zatím přístupná pouze v Preview verzi a většinu výhod si zatím mohou vyzkoušet pouze uživatelé ve Spojených státech.

Nové funkce a nový design aplikací

Kromě podpory aplikací z Amazon Appstore však přichází i další novinky. V nejnovější aktualizaci Windows 11 přibude uživatelům nové tlačítko na hlavním panelu. To slouží k rychlému spouštění či vypínání mikrofonu při videohovorech. Jakékoliv okno nově bude navíc možné jediným kliknutím sdílet při videohovorech v Microsoft Teams. Na levou stranu lišty pak Microsoft umístil novou ikonu pro počasí. Na tu stačí myší najet a rozbalí se widget s nejaktuálnější předpovědí. 

Windows v nové aktualizaci představuje i redesign některých svých integrovaných aplikací, konkrétně Windows Media Player a Poznámkového bloku. Media Player přichází se zbrusu novým designem a funguje jako knihovna veškerého audia i videa na vašem zařízení (spojuje se s aplikací Hudba Groove). Do Poznámkového bloku pak Microsoft přidal tmavý motiv, funkci vyhledávání v textu či barevné emoji. 

Nyní do Windows 11 přichází další menší aktualizace. Ta by měla opravit nejčastější problémy, na které si uživatelé stěžovali. Mezi ty patří například zamrzání tlačítek maximalizovat/minimalizovat či zdlouhavé načítání systému.

Autor: Petr Hejčl