8. září 2022

Apple spouští funkci Tap to Pay. Běžný iPhone tak nahradí platební terminál

Apple spouští funkci Tap to Pay. Běžný iPhone tak nahradí platební terminál

Společnost Apple oznámila svou vizi ohledně funkce Tap to Pay již v únoru. Jejího spuštění jsme se však dočkali až nyní. Byť je novinka zatím dostupná pouze pro obchodníky ve Spojených státech, může znamenat postupnou revoluci ve světě bezkontaktních plateb. A brzy by snad mohla dorazit i k nám.

Apple se ve světě bezkontaktních transakcí již nějakou dobu pohybuje. V roce 2014 představil funkci Apple Pay, která uživatelům iPhonu umožňuje po nahrání své debetní či kreditní karty platit mobilem. Od roku 2017 navíc funguje (byť stále jen ve Spojených státech) služba Apple Pay Cash, díky které mezi sebou mohou jednotliví majitelé Apple zařízení provádět transakce přes iMessage. Tap to Pay jde však zase o kousek dále.

Mobil místo terminálu

Funkce Tap to Pay dokáže změnit váš iPhone (XS nebo novější) na bezkontaktní terminál. Takže zatímco pomocí Apple Pay můžete svým mobilem platit, díky Tap to Pay s ním můžete platby kreditními či debetními kartami, chytrými hodinkami nebo dalšími bezkontaktními metodami přijímat – bez potřeby dalšího hardwaru. To může prodejcům ušetřit nejen peníze, ale i práci.

„Ve spolupráci s platebními platformami, vývojáři aplikací a platebními sítěmi usnadňujeme podnikům všech velikostí, od živnostníků až po velké maloobchody, bezproblémové přijímání bezkontaktních plateb a další rozvoj jejich podnikání,“ říká Jennifer Bailey, viceprezidentka společnosti Apple pro Apple Pay a Apple Wallet.

V současné době je však služba Tap to Pay dostupná pouze pro obchodníky nebo společnosti na území Spojených států amerických. Běžní uživatelé (včetně těch amerických) si tedy ještě na instantní přijímání bezkontaktních plateb přes svůj mobilní telefon musí nechat zajít chuť.

Nejspíš bude chvíli trvat, než se novinka rozšíří do většího počtu obchodů. Jakmile se ale ověří úspěšnost funkce na americkém trhu, mohla by dorazit i do Evropy. Od 25. května však podle dostupných informací začaly přijímat platby pomocí Tap to Pay některé americké Apple Story, v nichž si můžete novinku vyzkoušet na vlastní kůži.

Autor: Petr Hejčl