1. října 2021

Říjnový festival Den architektury startuje

Říjnový festival Den architektury startuje

Od 1. do 7. října zamíří již jedenáctý ročník festivalu Den architektury do stovky měst a obcí napříč Čechami, Moravou a Slovenskem. Slaví se zde celý týden oproti Mezinárodnímu dni architektury, který je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. Festival láká bohatým a zdarma přístupným programem, který bude letos ve znamení dopravních spojnic a výročí Jana Kotěry, zakladatele moderní architektury u nás, od jehož narození letos uplyne 150 let.

Festival se každoročně průměrně koná v 85 městech a obcích, v roce 2020 byl uskutečněn na 105 místech a během jednoho týdne proběhlo 390 akcí. Den architektury nabídne procházky s průvodci, ale také cyklojízdy, plavby, projekce, diskuse, workshopy, umělecké instalace a happeningy. Paralelně se Dnem architektury probíhá jeho sesterský festival Film a architektura, který nabízí výběr těch nejzajímavějších filmů se zaměřením na kvalitní architekturu, architektonické přístupy a proměnu našeho životního prostředí související s výstavbou měst a staveb.

Spolek KRUH, který festival každoročně pořádá, umožňuje prostřednictvím festivalu široké veřejnosti nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Letošním záměrem je poukázat na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně.

Kompletní program a více informací najdete na www.denarchitektury.cz.

Zdroj fotografie: Fakulta humanitních studií UK Praha. Den Architektury [online]. 20.09.2021 [cit. 1.10.2021]. Dostupné z: https://www.facebook.com/www.denarchitektury.cz    

Autor: Eliška Koňařová