2. února 2022

Flexibilita, hybridní spolupráce, udržitelnost či spokojenost zaměstnanců. CAPEXUS představuje hlavní trendy roku 2022

Flexibilita, hybridní spolupráce, udržitelnost či spokojenost zaměstnanců. CAPEXUS představuje hlavní trendy roku 2022

Pracovní prostředí v souvislosti s koronavirovou pandemií prošlo zásadními změnami. Firmy si začaly zvykat na to, že jejich zaměstnanci jsou schopni efektivně plnit řadu úkolů, aniž by museli být nutně přítomni na pracovišti. Pro mnoho firem to znamenalo hledat flexibilitu a zvykat si na „nový normál“. Trendy, které lze v oblasti pracovního prostředí očekávat komplexně shrnuje příručka od společnosti CAPEXUS. Představujeme základní témata, kterými se zabývá.

Kanceláře by se měly přizpůsobit potřebám zaměstnanců

Firmy aktuálně řeší, jak přitáhnout své zaměstnance zpět do kanceláří a jak vůbec fungovat v ,,novém normálu“. Proto začínají vnímat důležitost interiéru a zařízení pracovního prostoru, který má na zaměstnance obrovský vliv. Je zásadní, aby se kanceláře přizpůsobily novým potřebám zaměstnanců, především z důvodu flexibility práce, která je díky koronavirové pandemii velmi žádaná.

Trendem v oblasti architektury a kancelářského designu jsou i nadále udržitelné designové postupy a materiály. Dalším trendem je rostoucí význam flexibilních pracovišť. Roste zájem o prostory pro setkávání, sdílená pracovní místa a coworkingová centra.

Pracoviště může mít zásadní vliv na naše zdraví

Velkou část našeho života trávíme v kanceláři. A to, jakým způsobem se o kanceláře nebo coworkingová centra pečuje, může mít zásadní vliv na naše zdraví. Nová příručka společnosti CAPEXUS věnující se trendům pracovního prostředí se zabývá například důležitostí optimálního akustického prostředí, abychom byli při práci efektivnější a udrželi si větší pohodu na pracovišti.

Dalším faktorem, který může značně zlepšit pracovní prostředí, je přítomnost rostlin na pracovišti. Současným trendem je tak propojení interiérové zeleně s architekturou a designem interiérů. Jde o snahu zakomponovat zeleň přímo do jednotlivých prvků, jako je například nábytek.

Hybridní spolupráce na vzestupu

Současným trendem je hybridní model práce, který kombinuje práci z kanceláře s prací z domova. Firmy pochopili, že zaměstnanci dokážou být produktivní odkudkoliv. Hybridním modelem práce si uvědomujeme, kdy, kde a jak pracujeme, ale také proč vůbec pracujeme. Začali jsme díky němu hledat skutečný smysl práce.

Hlavní výzvou bude se tomuto trendu přizpůsobit, transformovat pracovní prostředí, firemní kulturu a pomocí technologií zapojit zaměstnance odkudkoliv.

Wellbeing a spokojenost zaměstnanců

Další oblastí, které se nově vydaná příručka věnuje, je wellbeing a spokojenost zaměstnanců. Je to z toho důvodu, že oblast fyzické i psychické pohody v současné době hraje velký význam.

Spokojenost zaměstnanců na pracovišti lze podpořit třeba umístěním uměleckých děl, které si můžete díky platformě Artist's hero do kanceláří pronajmout. Dalším způsobem podpory jsou různé pohybové programy, které kladou důraz na fyzické zdraví zaměstnanců, aby během pracovní doby netrpěli žádnými bolestmi a udrželi si dostatečné množství energie.

Faktor, který značně ovlivňuje to, jak jsou zaměstnanci se svou prací spokojení, je firemní kultura. Prostřednictvím nástroje SocioRating lze změřit například úroveň inovativnosti, důvěry, identifikace, spokojenosti a zodpovědnosti zaměstnanců. Díky tomuto nástroji lze rychle a efektivně identifikovat možné problémy v nastavení firemní kultury a její dopady na celkové fungování.

Chtěli byste se dozvědět více o trendech, které současně mění svět práce? Pro kompletní informace z oblasti pracovního prostředí si můžete přečíst výše zmiňovanou příručku společnosti CAPEXUS nebo si poslechněte videorozhovor s Radimem Petlachem, marketingovým ředitelem této společnosti, který ji ve videu blíže představí. Příručku ke stažení najdete na konci článku.

Partnery příručky jsou Blocks | smart lockers, SilentLab, VERTI CZ, Artist's Hero, AV MEDIA, a.s., CIRA Advisory s.r.o., crea-tura, Digiskills, FLEXJOBS CZ, Flower ServiceFpohybu, LASVIT, Saint-Gobain Ecophon CZ & SK, SocioRating Institute, Spaceflow a Spaces. offices | co-working | meeting rooms. Mediálním partnerem jsou Kancelare.cz.

Autor: Eliška Koňařová