20. dubna 2022

Stanislav Martinec | Modularita je výstavba pro rychle měnící se dobu. Věřím, že překročí i hranice Země

Stanislav Martinec | Modularita je výstavba pro rychle měnící se dobu. Věřím, že překročí i hranice Země

Stanislav Martinec je vizovickým vizionářem, který se rozhodl před třiceti lety založit společnost KOMA MODULAR, která v současnosti dodává moduly do celého světa. Za dobu své existence získala společnost několik ocenění a neustále rozšiřuje své portfolio produktů. Pan Martinec dokonce věří, že jednou bude vyrábět moduly i pro osídlení Marsu.

Jeho vize a přístup k práci by mohly být inspirací pro několik dalších generací architektů nebo designerů. Stanislav Martinec je velkým vizionářem, který toužil po založení firmy již od dětství. A jeho sen se mu splnil. Jak dosáhl tak obrovského úspěchu a co je jeho životním krédem?

„Nejdůležitější je mít jasnou vizi. Když víme, kam kráčíme, pak je vše daleko jednodušší.“

Život Stanislavu Martincovi usnadňuje i dvacatero osobních zásad:

„Vždycky se připrav. Do všeho dávej zábavu. Vše maximálně zjednodušuj. Méně mluv a více naslouchej,“ podělil se o některé z nich.
„Rád si pro zapamatování různých věcí vytvářím zkratky.“

O tom také svědčí název společnosti KOntejnery MArtinec, který vytvořil společně se svou ženou.

Interiér sídla ve Vizovicích

Naše poslání je „pomáhat lidem a obohatit svět“

Založit si vlastní firmu. To bylo snem Stanislava Martince již od 15 let. Jeho sen se mu splnil hned po revoluci. Zpočátku firma vyráběla stavební kontejnery a postupným vývojem přešla k výrobě modulů a modulárních sofistikovaných staveb. Současně do portfolia firmy spadají například administrativní budovy, vývojová centra, nemocnice, školské stavby, letiště, ale i bytové domy a mnoho dalších staveb.

„Naše poslání je pomáhat lidem a obohatit svět. Chceme vymýšlet a vyrábět modulární stavebnici, která se bude hodit pro veškeré účely. Našim dalším cílem je mít firmu s nejspokojenějšími zaměstnanci. A to se nám, pokud to neskromně řeknu, daří naplňovat.“ 

Za dobu fungování získala společnost KOMA MODULAR několik ocenění. Budova, ve které firma sídlí, získala v roce 2015 bronzovou medaili za architekturu na EXPO v Miláně a následně byla přestěhována do Vizovic. Právě to je jednou z výhod modulárních staveb – dají se přemístit, rozložit a znovu využít.

Budova KOMA MODULAR ve Vizovicích

Chceme vybudovat flexibilní prostory pro žití

Další vizí Stanislava Martince je vybudovat flexibilní prostory pro žití ve formě měst nebo vesnic.

„Chtěli bychom stavět něco, co bude schopné se přizpůsobit našemu životu. Pokud by se najednou v určitém místě rozrostla výrazně populace, konala se kulturní akce nebo by třeba došlo zase ke koronavirové pandemii, sídla by se uměla překonfigurovat. V současnosti máme i první urbanistickou studii a rádi bychom vybudovali zkušební KOMA Valley.“

Modularita je obor pro nepředvídatelnou dobu

Jednou z výhod modularity je, že se stavby dají rozšiřovat, zmenšovat, rozdělovat nebo přesouvat na jiná místa. A to je vzhledem k současné době, která je plná změn, velkou výhodou. Je to také ideální řešení pro rozšiřující se firmy. Díky modularitě se mohou jejich prostory snadno rozšířit.

Interiér sídla ve Vizovicích

„Já rád s oblibou říkám, že modularita je obor pro budoucí nepředvídatelnou dobu. Navíc přináší obrovskou flexibilitu. A to i finanční. Z počátku sice může být investice větší, ale v budoucnu se to bohatě vrátí. Je to stejné, jako když si koupíte kvalitní boty. Ty vám také vydrží několik let.“

Musíme transformovat myšlení na cirkulární ekonomiku

„Současná lineární ekonomika je založena na tom, že neustále plodíme obrovské množství nových věcí a s tím i odpadu. V cirkulární ekonomice jsou věci kvalitnější, vydrží déle, dokážeme je lépe využívat, inovovat, a navíc se neprodukuje tolik odpadu,“ vysvětluje pan Martinec rozdíl mezi lineární a cirkulární ekonomikou.

Interiér sídla ve Vizovicích

Právě modulární výstavba je typem cirkulární ekonomiky, protože moduly se dají opakovaně použít.

„Může se například stát, že vyrobíme modulární budovu a po pěti letech už nám nevyhovuje. My ale sestavu můžeme rozebrat a z modulů složit novou budovu."

Myšlenku cirkulární ekonomiky uzavírá Stanislav Martinec výzvou k mladým lidem:

„Musíme přejít od lineární ekonomiky k cirkulární. Někteří to totiž vůbec nevnímají. Proto se o to musí snažit mladí lidé, kteří mají dostatek energie a myslí na budoucnost.”

 

Autor: Barbora Grygarová, foto: archiv KOMA MODULAR