David Pavlík | Vývojáře v českém ShipMonku inspiruje zkušenostmi z Netflixu, Amazonu a SpaceX Elona Muska
Je vůbec prvním Čechem, který se dostal k sestrojování vesmírné lodi Dragon po boku Elona Muska ve SpaceX. Právě tam naprogramoval “krabičku”, která zachrání životy, pokud se vesmírná loď odchýlí od trajektorie letu. Rodák ze Zlína, otec tří dětí, milovník vína a programátor už od základky David Pavlík prošel celou řadou dalších renomovaných technologických firem – od Microsoftu přes Netflix či Amazon až po český vyhledávač letenek Kiwi.com. Dnes vede vývoj v úspěšném startupu ShipMonk Jana Bednáře a jde všem příkladem svým aktivním přístupem.
S programováním začal již na základní škole, kde po známých sháněl nejrůznější stáže. Během studia informatiky na Masarykově univerzitě se mu pak mezi prací v nákupním centru v roli Santa Clause a skládáním kelímků u stroje podařilo dostat na stáž v českém Microsoftu. Díky dobrým výsledkům postoupil až do centrály v Redmondu, kde měl mimo jiné na starost lokalizaci balíku Office. Poté, co se zde zkušenosti s programováním spojily s chutí cestovat a objevovat, bylo jasné, kam bude jeho cesta směřovat - do amerického Silicon Valley.
Zlatá léta v Silicon Valley
Život v Silicon Valley nazývají spolu s manželkou jako jejich “zlatá léta”, která si užívali.
“Žilo se nám tam s manželkou strašně fajn. Na sever od Silicon Valley je San Francisco, na jihu San José. Od moře je to oddělené horami, blízko jsou i vinařské oblasti, krásné lesy nebo lyžařská střediska. Takže na vyžití tam je opravdu všechno. A když jdete večer do hospody, tak jsou všechny stoly buď obsazené, nebo je na nich rezervačka „LinkedIn“, „Google“, „Facebook“ a podobně. Můžete si k nim ale přisednout a popovídat si. Řeší se tam pracovní věci a vyměňují se postřehy. Je totiž opravdu těžké tam najít někoho, kdo pro nějakou z těch top technologických firem nepracuje.”
Netflix a další miliardové společnosti
Nejlépe Pavlík vzpomíná na nejen dobře ohodnocenou, ale také velmi flexibilní práci v Netflixu. Dle jeho slov byla fantastická a také lidé tam byli fajn.
“Například sám Reed Hastings, zakladatel Netflixu, jezdí na tříměsíční dovolené. Ale samozřejmě se to musí brát s odpovědností. Když firmě dodám hodnotu, tak ať si pak vezmu volna, kolik chci. Mají i super mateřskou dovolenou. Ta je minimálně rok za plný plat a poté je na tom člověku, zda se vrátí, nebo ne. A protože v Americe není žádný silný sociální systém, tak to všechno platí Netflix. Když si pak člověk otevře nějaké interní materiály, tak je k mateřské napsáno jen: „Postarej se o sebe a své dítě“.”
Kromě Netflixu v čele s Reedem Hastingsem, který dával svým zaměstnancům dostatek volnosti, prošel David Pavlík i dalšími miliardovými společnostmi a jeho šéfy byly osobnosti jako Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, či Elon Musk, stojící v čele kosmické společnosti SpaceX, která přebrala část amerického vesmírného programu po Nasa.
SpaceX a životní projekt
“Nabídka do SpaceX přišla zrovna, když jsem byl na Havaji. Přišel mi e-mail, kde bylo napsáno „Chceš nám pomoct dostat člověka na Mars?“. Elon Musk sice tehdy ještě tak známý nebyl, ale docela mě to zaujalo. Pak mě i s mou manželkou pozvali na interview v Los Angeles. Oba nás provedli celou firmou, kde jsme si na ty rakety mohli de facto sáhnout. Manželka mi pak na konci řekla „jestli se tam nedostaneš, tak si mě nepřej“. Dostal jsem se tam nakonec až na druhý pokus.”
Ve SpaceX měl David Pavlík kromě dalšího na starosti AFTS (autonomous flight termination system). Jinými slovy “krabičku”, která provede autodestrukci, když raketa neletí správně.
“Funguje to tak, že když letí Crew Dragon s astronauty, a dole na raketě dojde k výbuchu, tak CD má 3 sekundy na to, aby se odpoutal a odletěl. Takže, i když to není její hlavní účel, tak ta krabička nechá vybouchnout raketu, pokud by měla ohrozit životy na Zemi. To byl takový můj životní projekt. Po tomto jsem si říkal, že kdybych teď umřel, tak už mám za sebou něco, na co jsem fakt pyšný.”
Zpět v Česku s mottem “buď dobrý člověk”
Po dlouhých letech strávených v Kalifornii je ale dnes už David Pavlík zpět v rodném Česku, kde nejprve posílil vedení tehdejšího travel startupu Kiwi.com a později zastoupil pozici technického ředitele ve fulfillmentové společnosti ShipMonk nejmladšího českého selfmade miliardáře Jana Bednáře. Z Ameriky si s sebou David Pavlík kromě motta “be a good human” (česky “buď dobrý člověk”) přinesl inspiraci od nejúspěšnějších lidí světa, kterou dnes může předávat mladým českým programátorům.
“Elon Musk, Jeff Bezos, ale i Honza Bednář od nás ze ShipMonku mají jedno společné. Jsou ohromně kompetentní v oblasti, kterou řeší, a mají neskutečný drive i motivaci vše dotáhnout co nejdál. Chtějí se učit, dělat věci jinak a někam to posunout. Zejména Elon je leader, který dokáže firmu opravdu tlačit kupředu."
A podobný drive ukazuje David Pavlík dnes v ShipMonku, kde se věnuje hlavně managementu a programování nechává na ostatních. Sám si je totiž vědom toho, že když se tomu člověk nevěnuje každý den, tak se kvalita kódu vytrácí. Přirovnává to například k tomu, kdyby člověk pracoval v kuchyni, ale vařil jen jednou za týden. Svou přidanou hodnotu vidí právě ve svých zkušenostech a kompetencích, díky kterým dokáže lidem vytvořit takové prostředí, aby firmě přidávali to, co umí nejlépe.