2. května 2024

Technické posudky hrají klíčovou roli v investičních nemovitostních projektech

Technické posudky hrají klíčovou roli v investičních nemovitostních projektech

Zjistěte, jak technické posudky formují investiční rozhodnutí v realitním sektoru a jak spolupracuje Upvest s Savills pro úspěch svých projektů.

Společnosti Upvest a Savills spolupracují na investicích do realitního private debt a private equity, které jsou klíčové pro úspěšnost těchto projektů. Savills poskytuje technicko-znalecké posudky pro tyto nemovitostní investice, které doprovází komerční, právní a finanční analýzy. Po důkladném vyhodnocení všech aspektů a výsledků externích prověrek Upvest přizpůsobuje smluvní vztahy v souladu s identifikovanými riziky a rozhoduje o realizaci či zamítnutí investice při výskytu nepřekonatelných rizik. Do současnosti Upvest financoval projekty v hodnotě 3,4 miliardy korun (celkem 52 projektů v hodnotě 23,2 miliardy korun) a investorům vyplatil 1,6 miliardy korun.

 „Naše projekty přinášejí v průměru vyšší výnos, než je aktuální inflace a dlouhodobě konkurují i jiným investičním nástrojům. Technický posudek rezidenční nebo komerční nemovitosti je pro správné nastavení investiční strategie či struktury poskytovaného financování naprosto nezbytný. Veškeré nálezy technických posudků musí být řádně ošetřeny, pokud náprava možná není, od záměru odstupujeme,“ říká Petr Volný, Chief Technical Officer ve společnosti Upvest.

Finep

 „S Upvestem jsme spolupracovali přibližně na dvaceti projektech, a to především z rezidenčního a retailového sektoru. V rámci technické prověrky odhalíme skutečný stav objektu a rizik s projektem spojených, ať už se jedná o posouzení technického stavu stavby, odhad nákladů na opravy vad, posouzení rozpočtů na výstavbu anebo budoucí renovace. K úspěšným společně realizovaným projektům patří například, OC Central Jablonec, Nagano Park a rezidenční projekty společnosti Finep,“ doplňuje Jan Jurčíček, Head of Building & Project Consultancy v Savills.

 Společnost Upvest nedávno investovala formou participace do mezaninového úvěru pro kancelářskou nemovitost Opatov Office Park. V tomto procesu sehrál zásadní roli technický posudek od Savills.i. „Náprava technických nálezů byla zakotvena do smluvní dokumentace a vlastník nemovitosti je povinen technické závady uvést do bezvadného stavu v předem stanoveném termínu. Tato konkrétní investiční příležitost byla nabídnuta investorům s čistým očekávaným výnosem 9,0 až 9,3 % p.a.,“ dodává David Musil, Chief Executive Officer ve společnosti Upvest

Central Jablonec

Savills se postarala o komplexní projektové řízení pro Upvest během jejich stěhování do nových kancelářských prostor v Jindřišské 16. Během rekonstrukce butikové kanceláře vznikl atraktivní prostor, který nabízí pohodlí nejen pro každodenní práci, ale také pro setkání s prestižní klientelou.

Chcete se dozvědět o obou společnostech více?

O společnosti Savills:

Savills CZ s. r. o. je součástí globální společnosti Savills plc, která více než 160 let poskytuje poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí. Savills plc je zalistovaná na akciové burze London Stock Exchange a zaměstnává přes 40 000 profesionálů ve více než 70 státech.

Díky znalosti dat a trendů ze světových průzkumů jsme schopni našim klientům poskytnout poradenství jak na lokální, tak globální úrovni a uvést jejich přání do života prostřednictvím inovativních řešení šitých na míru. Ať už jste expandující firma nebo investor, který chce optimalizovat své portfolio, ke každému vašemu projektu přistupujeme individuálně a poskytujeme nejnovější poznatky a profesionální poradenství.

V České republice je společnost Savills aktivní od roku 2017. Přes 65 expertů její pražské kanceláře nabízí klientům odborné služby od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu v sedmi hlavních sektorech: průmysl a logistika, kanceláře, maloobchod, volný čas, hotely, rezidenční bydlení a ubytování pro studenty.

Pro více informací o společnosti navštivte stránku savills.com. Novinky z české kanceláře Savills najdete na savills.cz, anebo lokálním LinkedIn profilu (@Savills Czech Republic).

O společnosti Upvest:

Upvest je od roku 2017 poskytovatelem nebankovního financování pro projekty ze sektoru real estate předních českých developerů. Hlavním produktem Upvestu je strukturování a poskytování mezaninového dluhu pro realizaci konkrétních projektů. Svým klientům z řad investorů nabízí investice ve formě participace, tedy podílu na úvěrové smlouvě uzavírané s konkrétní projektovou společností prostřednictvím své online investiční platformy Upvest.cz. Upvest tak zpřístupňuje investorům třídu aktiv globálně nazývanou jako real estate private debt, a to zejména s geografickým zaměřením na Českou republiku. Vedle strategie private debt nabízí Upvest i private equity investice formou přímého podílového vstupu do vlastnické struktury konkrétních real estate projektů. Ve spolupráci s Komerční bankou lze na Upvestu nabývat i participace na jednotlivých seniorních úvěrech, ale i na tematických portfoliích seniorních úvěrů poskytovaných pro projekty ze sektoru real estate, které nastrukturovala, poskytnula a stále administruje KB.

Mise Upvestu je nabízet investorům kvalitně nastrukturované a pečlivě vyselektované investiční příležitosti pro získání akciové i dluhové expozice především na český nemovitostní trh. Majoritním vlastníkem upvest s.r.o. je Komerční banka skrze svou dceřinou společnost KB Smart Solutions s.r.o., která postupně od roku 2020 navyšovala svůj podíl až na současných 96 %. Upvest je tedy součástí mezinárodní skupiny Société Générale.

Autor: Savills