12. prosince 2022

Pražský trh s kancelářemi čeká příští rok růst cen nájemného

Pražský trh s kancelářemi čeká příští rok růst cen nájemného

Praha 11. prosince (ČTK) - Pražský kancelářský trh letos už po třech čtvrtletích překonal objem transakcí z covidových let 2020 a 2021. Meziroční nárůst hrubé i čisté realizované poptávky, tedy nových smluv i jejich prodloužení, činil 38 procent. Neobsazenost kanceláří klesla od začátku roku o 0,3 procentního bodu na 8,1 procenta a roste poptávka po flexibilních prostorech. V nadcházejícím roce se zvýší ceny, na čemž se podle zástupců stavebních a realitních společností, které ČTK oslovila, projeví inflační doložky ve smlouvách a ceny energií.

Podle společnosti Colliers byla hrubá realizovaná poptávka za první tři čtvrtletí přibližně 395.000 metrů čtverečních. Hrubá poptávka zahrnuje i znovuprojednání a prodloužení smluv, čistá poptávka jen nově uzavřené smlouvy. "Přestože jsme zaznamenali značný podíl renegociací, je patrná neutuchající poptávka po nových kancelářích, kterou nijak negativně neovlivnilo ani diskutované snižování počtu kanceláří a optimalizace plochy, neboť české prostředí je tradičně konzervativnější v následování globálních trendů," řekl Josef Stanko, senior analytik v Colliers.

Obchodní manažerka Passerinvest Group Lenka Preslová uvedla, že po dvou letech ovlivněných koronavirem se kanceláře zaplnily novými klienty i stávajícími nájemci, kteří řešili potřebu expanze. Nízká neobsazenost je podle ředitele Century 21 Rudy Romana Čakurdy i kvůli malému počtu nových prostor. "V současnosti je problém dostat se k prázdným kancelářím, protože nejsou," řekl. Pražský kancelářský trh dosáhne letos 3,8 milionu metrů čtverečních ploch.

Stále stoupá zájem o flexibilní kanceláře, uvedl majitel společnosti Scott.Weber Adam Zvada. Společnost, která je českým poskytovatelem flexibilních kanceláří a nově získala prostory v komplexu Rustonka v pražském Karlíně, podle Zvady letos zaznamenala meziroční nárůst poptávky o více než 200 procent. "Postpandemická doba rozvoj urychlila a naše predikce je, že flexi kanceláře budou v budoucnu řešením pro stále více firem, velkých, středně velkých, ale i malých a začínajících," řekl.

Všechny kanceláře, flexibilní i klasické, ale podle zástupců firem čeká příští rok zdražování nájemného. Aktuálně se ceny v metropoli pohybují od 15 eur (366 Kč) za metr čtvereční ve vnějších částech města až po 26,5 eur (647 Kč) za metr čtvereční v nejmodernějších kancelářích v centru města.

Oslovené společnosti uvedly, že ceny se zvýší kvůli inflačním doložkám ve smlouvách. V době nízké inflace na tyto doložky podle Radka Procházky ze společnosti Prochazka & Partners většina nájemců nebrala příliš zřetel. "Teď po přibližně deseti letech stability přichází první velké zdražování," řekl. Očekává, že nájemné poroste v souladu s evropskou inflací zhruba o deset procent. K tomu je podle Procházky nutné počítat až s 50procentním zdražením servisních poplatků proti roku 2021 a obdobným zvýšením nákladů na spotřebu energií.

Preslová z Passerinvest Group řekla, že bude potřeba zefektivňovat provoz budov a zavádět úsporná opatření. To podle ní bude náročné zejména u stávajících objektů se staršími technologiemi. "Hledat úspory a zvyšovat efektivitu se však dá v každém případě a nedílnou součástí jsou i strategické nákupy energií s předem zafixovanou výhodnou cenou," dodala.

Ani v příštím roce podle manažera portfolia realitního fondu Wood & Company Jiřího Hrbáčka nelze očekávat výrazný nárůst neobsazenosti kancelářských ploch v Praze a ve střední Evropě, zejména z důvodu nízké nabídky nových projektů. Je pravděpodobné, že nedostatek nových prostor bude další impuls pro růst nájmů nejen v Praze, ale i ve Varšavě a Bratislavě, odhadl.

Autor: ČTK