25. listopadu 2022

Zeptali jsme se: Tomáš Drtina z Best of Realty nejen o budoucnosti realitního trhu

Zeptali jsme se: Tomáš Drtina z Best of Realty nejen o budoucnosti realitního trhu

Managing Partner ve společnosti Incomind a předseda odborné poroty soutěže Best of Realty Tomáš Drtina minulý týden společně se svými kolegy porotci ocenili to nejlepší, co letos trh s realitami nabídl. Na galavečeru pořádaném v pražském Foru Karlín se sešlo na čtyři stovky hostů reprezentujících tuzemský realitní trh a související obory. V krátkém rozhovoru s Kanceláře.cz Tomáš Drtina komentoval letošní ročník soutěže i budoucnost realitního byznysu.

Pane Drtino, jak moc pro vás bylo letos složité vybrat ty nejlepší v kategoriích menších a větších rezidencí, kam se tradičně přihlašuje největší počet soutěžních projektů? 

Bylo to podobné jako v předchozích letech – čím více velmi kvalitních projektů, tím je rozhodování obtížnější. A letos byl v rezidencích opravdu silný rok na dobré projekty. Snažíme se o komplexní posouzení – některé projekty jsou zcela výjimečné v některých z hledisek, ale v jiných mohou mírně zaostávat. Pomáhá nám i foto či videodokumentace, kterou porotci osobně pořídili při svých návštěvách projektů či lokalit – to nám často poskytne další cenný vstup pro rozhodování. S každým sezením poroty jsme se jednotlivým projektům dostávali více pod kůži.

Jaký je váš osobní favorit ze zúčastněných a proč?

Výjimečných projektů napříč všemi hodnocenými kategoriemi byla celá řada a já bych zde nerad vybíral právě a pouze jediný. Každopádně porota rozhoduje jako celek, takže výsledek každé kategorie je ve finále právě součtem těch osobních hodnocení.

Jak vidíte budoucnost českého realitního trhu? Pozorujete za dobu svého působení v této oblasti nějaké měnící se trendy?

Navzdory kumulaci faktorů, které development a rozvoj trhu rozhodně nezjednodušují, ať již je to legislativa, byrokracie, vytváření umělých překážek, růst nákladů či negativní dopady ruského vpádu na Ukrajinu, vidím budoucnost poměrně pozitivně. Je to z velké části díky těm, kteří rozvojem lokalit i projektů žijí. Na stovkách pozitivních příkladů jsme za poslední roky mohli vidět, jak se developeři i další aktéři trhu s komplikacemi nejrůznějšího typu dokážou vyrovnávat, jak na jedné straně reagují na vývoj parametrů trhu i prostředí, na druhé jsou ale i nositeli progresivních trendů. Samozřejmě se každý ze segmentů bude rozvíjet s odlišnou dynamikou – například zatímco logistická infrastruktura je na vzestupu co do kvantity i kvality, u retailu je naopak hlavní fáze extenzivní expanze již za námi. Trh se ale dále posouvá a rozvíjí kvalitativně a obohacují jej především zdařilé rekonstrukce a modernizace.

Autor: Adéla Felklová