10. července 2022

Šestý ročník soutěže Kanceláře roku zná své vítěze

Šestý ročník soutěže Kanceláře roku zná své vítěze

Jedenáct vítězů si během slavnostního galavečera dne 22. června v Paláci Žofín odneslo ocenění Kanceláře roku. Aktuální šestý ročník soutěže díky vysoce kvalitním přihlášeným realizacím potvrdil, že je špičkou v oblasti oceňování kvalitního pracovního prostředí a kancelářského designu. Vyhlášení letos podruhé proběhlo v letních měsících, přičemž přihlášky do soutěže posílaly nejen samotné soutěžící firmy, ale i architektonická studia. Podívejte se na vítězné projekty.

I přes to, že kvůli koronavirové pandemii zely české kanceláře několik měsíců prázdnotou, byly obavy z opuštění kanceláří naštěstí neopodstatněné. To potvrzuje i zakladatel soutěže Kanceláře roku a Managing Partner společnosti Prochazka & Partners Radek Procházka: „Oproti zahraničním zaměstnavatelům se tuzemské firmy ve většině plně vrátily do kanceláří, přičemž globální společnosti naskočily na částečný princip docházky. I přes původní obavy poroty byl letošní ročník stejně silný jako předchozí.“

Cílem soutěže je ocenit firmy, které investují do svých kancelářských prostor a aktivně se snaží, aby vytvořily svým zaměstnancům atraktivní, funkční a příjemné prostředí pro jejich práci. 

Kanceláře Allen & Overy

Výjimečné kancelářské interiéry firem v České republice letos soutěžily v deseti kategoriích, z toho kategorie Hybridní kanceláře roku a Inovativní kanceláře roku byly letošní novinkou. Letos si ocenění odnesly tyto společnosti:

  • WPP (Kanceláře roku nad 5000 m2, autor: BDG Architects, TaK Architects)
  • Zebra Technologies (Nejlepší regionální kancelář roku, autor: Kyzlink Architects)
  • ČSOB (Hybridní kanceláře roku, autor: Projektil architekti)
  • Poetizer (Malé kanceláře roku, autor: Tomáš Císař, Johana Sedláčková Vamberská)
  • Adastra (IT kanceláře roku, autor: Holub architekti)
  • Allen & Overy (Inovativní kanceláře roku, autor: Studio Reaktor)
  • Zásilkovna (Kanceláře 21. století, autor: Vrtiška & Žák)
  • Clubco (Hub & Co-working kanceláře roku, autor: Studio acht, Vos Interieur)
  • SAZKA (Employee friendly kanceláře roku, autor: Aulík Fišer architekti)
  • Socialsharks (Start-up kanceláře roku, autor: Prochazka & Partners)

Pomyslnou jedenáctou kategorií pak byla speciální Cena poroty, udělovaná napříč všemi přihlášenými realizacemi. Jejím cílem je ocenit výjimečný přínos pro architekturu a design. Letos si toto ocenění odnesla Nadace Partnerství (autor: Projektil architekti).

Zahrada Nadace Partnerství

O vítězných Kancelářích roku rozhodovala šestičlenná porota, která hodnotila interiéry z hlediska designu prostor, inovací, atmosféry a především kvality pracovního prostředí a uspokojení potřeb zaměstnanců. Napříč všemi kategoriemi porota ocenila i atraktivitu pracovního prostředí a to, nakolik je kancelář příjemným a pohodlným místem k práci.

Hybridní spolupráce nebo snížení uhlíkové stopy klíčové 

Velkým tématem letošního ročníku soutěže byly hybridní kanceláře, kdy trend práce z domova urychlila probíhající pandemie covidu. „Z pohledu funkce, designu, ale i vybavení kanceláří tak vzniká větší počet míst pro setkávání. Od nich pak zaměstnanci vyžadují, aby svým vybavením připomínaly designový obývák či oblíbenou kavárnu. Na druhou stranu ale klesá o 10–20 % počet pracovních míst,“ říká Jiří Zavadil, Managing Director společnosti Vitra a porotce soutěže Kanceláře roku.

Kromě hybridní spolupráce se na kancelářský design a vybavení stále častěji dívají tuzemské a nadnárodní korporace prizmatem společenské odpovědnosti a uhlíkové stopy dodávaných materiálů.

Kanceláře SAZKA

 „Kromě ohromné kreativity jsme letos byli s porotci svědky tří kancelářských trendů – prvním jsou stále častější technologické vychytávky, které se týkají bezpečnosti zaměstnanců a kvality pracovního prostředí. Dále to je enormní nárůst zeleně v kancelářích a posledním trendem jsou vyšší ohledy na hendikepované z pohledu celkového designu,“ uzavírá Oleg Haman, předseda Obce architektů a porotce soutěže Kanceláře roku.

Autor: Eliška Koňařová