14. srpna 2022

American Express začne klienty za transakce kreditní kartou odměňovat kryptoměnami

American Express začne klienty za transakce kreditní kartou odměňovat kryptoměnami

Jeden z největších vydavatelů kreditních karet na světě, společnost American Express (Amex), spojuje své síly s poskytovatelem online krypto peněženek Abra. Ta teď v rámci sítě Amex spouští vlastní kartu. Pomocí té budou moci její držitelé platit v amerických dolarech, ale z každé transakce obdrží malou část zpět ve formě kryptoměn.

Platební karty společnosti American Express využívá po celém světě zhruba 63 milionů lidí, což z ní dělá pátou největší společnost svého druhu co se počtu klientů týče. Abra je oproti tomu malý startup, založený v roce 2015, který poskytuje virtuální finanční služby a kryptopeněženky.

Spoluprací s Amexem chce Abra cílit nejen na krypto nadšence, ale i na ty, kteří se ve světě kryptoměn doposud neocitli. „Získají odměny v podobě kryptoměn, aniž by je museli směňovat za své ostatní prostředky,“ řekl Bill Barhydt, zakladatel a ředitel společnosti Abra, pro web TechCrunch.

Stoupající trend

Držitelé nových kreditních karet Abra vydaných Amexem obdrží malou část zpět za jakýkoliv nákup v jakékoliv hodnotě. Odměnu si pak uživatelé budou moct vybrat v jedné z více jak 100 různých kryptoměn obchodovatelných v rámci platformy Abra.

American Express byl až doposud v přístupu ke kryptoměnám poměrně konzervativní. Kolaborace s Abrou by však mohla být prvním krokem k nabízení dalších produktů spojených se světem decentralizovaných platidel. 

Amex však není jedinou společností, která se rozhodla své klienty za transakce kreditními kartami odměňovat kryptoměnami. K podobnému kroku již v minulosti přistoupila například VISA, která spojila své síly se společností BlockFi, nebo Mastercard v rámci spolupráce s kryptoburzou Gemini. Další menší startupy, jako třeba Brex, Venmo či SoFi, pak nabízejí své vlastní karty s krypto odměnami. 

 

Autor: Petr Hejčl, foto: American Express