6. října 2022

Android 13 je tady. Co nového přináší a kdo si ho může nainstalovat?

Android 13 je tady. Co nového přináší a kdo si ho může nainstalovat?

Společnost Google nedávno do světa vypustila svůj nový operační systém pro mobilní zařízení Android 13. Ten je ale zatím dostupný jen pro zlomek přístrojů. Jaké změny nová verze Androidu přináší a kdy bude dostupný pro širší uživatelskou základnu?

O novém Androidu začal Google mluvit již začátkem letošního roku. Až 15. srpna ale došlo k veřejnému spuštění jeho finální verze. Aktualizace je zatím dostupná pouze pro zařízení Google Pixel řad 4-6. Během následujících měsíců by měl však Android 13 dorazit i na mobilní přístroje jiných výrobců, jako je Samsung, Asus, Sony apod. Na co se tedy mohou uživatelé s příchodem nové verze operačního systému, jemuž se v interních dokumentech přezdívá Tiramisu, těšit? 

Personalizace, personalizace, personalizace

Stejně jako Apple s iOS se i Google snaží dát svým uživatelům co nejvíce možností přizpůsobení systému. V novém Androidu si tak můžete díky vylepšené funkci Material You například nastavit, aby barevné téma uživatelského rozhraní korespondovalo s barvami vašeho pozadí. Podobně si lze přizpůsobit i vzhled některých aplikací.

Velkou novinkou je i možnost nastavení různých jazyků v rámci různých aplikací. Pokud byste chtěli mít například některé aplikace v angličtině, ale zbytek rozhraní ponechat v češtině, v Android 13 je to možné.

Více soukromí a nové funkce schránky 

Google se s novým Androidem zaměřil mimo jiné i na lepší zabezpečení a soukromí. Uživatelé si tak budou moci nově po vzoru iOS nastavit, zda chtějí různým aplikacím povolit přístup k celé galerii, nebo pouze k vybraným fotografiím.  

Žádanou novinkou je i změna odesílání notifikací z režimu opt-out na režim opt-in. To znamená, že aplikace již nebudou automaticky uživatele bombardovat upozorněními, dokud to výslovně nezakáže, ale naopak s tím ani nezačnou, pokud jim to při prvním spuštění nepovolí. 

Vylepšení se překvapivě dočkala i schránka pro kopírování. Pokud totiž nově něco zkopírujete, na spodu obrazovky vám vyskočí malé okno, v němž můžete po rozkliknutí vybraný text editovat, případně jej rovnou sdílet. Podobně nově fungují i screenshoty. Jakmile si snímek obrazovky pořídíte, můžete jej okamžitě v jednoduchém editoru upravit. 

Zajímavou funkcí je i automatické vymazání kopírovací schránky po jedné hodině. V budoucnu by pak podle Googlu měla přijít ještě možnost kopírovat a vkládat obsah mezi různými zařízeními s Androidem. Na to si však musíme ještě počkat.

Mimo výše zmíněných změn Google v novém operačním systému opravil celou řadu chyb, na něž si stěžovali uživatelé předešlých generací. Majitelé tabletů by se pak měli v Androidu 13 dočkat také lepšího rozhraní a více funkcí pro multitasking.

Autor: Petr Hejčl, foto: Google