4. září 2022

YouTube spouští ve spolupráci se Shopify službu YouTube Shopping. Produkty tak lze nově nakupovat přímo při sledování videí

YouTube spouští ve spolupráci se Shopify službu YouTube Shopping. Produkty tak lze nově nakupovat přímo při sledování videí

YouTube nedávno oznámilo spuštění několika nových funkcí, které uživatelům i tvůrcům přinesou nové možnosti nakupování v rámci této platformy. Nejzásadnější novinkou je patrně služba YouTube Shopping a navázání spolupráce se Shopify, díky které mohou jednotlivé kanály nabízet zboží ze svých e-shopů přímo na YouTube.

Shopify je jednou z nejoblíbenějších světových platforem pro tvorbu internetových obchodů. V rámci funkce YouTube Shopping mohou nově tvůrci, kteří mají e-shop od Shopify, nabízet své produkty i přímo na svém YouTube kanále. Diváci si tak mohou zakoupit produkty při sledování videa nebo živého vysílání bez nutnosti opuštění YouTube. 

Díky synchronizaci obou aplikací se budou u výrobků vždy zobrazovat nejaktuálnější informace o ceně nebo třeba dostupnosti. Služba je dostupná celosvětově a své produkty tímto způsobem může nabízet jakýkoliv oprávněný prodejce, který má na svém “kanálu”  alespoň tisícovku odběratelů.

Nové možnosti nákupu na YouTube 

Uživatelé z Indie, Brazílie a Spojených států nově najdou také nové možnosti nákupu v sekci Prozkoumat. Zde se jim zobrazí relevantní produkty některých tvůrců. Tuto funkci by chtělo YouTube rozšířit ještě letos i do dalších zemí. Další změnou pro tvůrce je nová záložka Shopping v rozhraní YouTube Studio. Zde si mohou tvůrci nastavit konkrétní produkty, které se budou u jejich videí či živých vysílání zobrazovat.

YouTube již delší dobu experimentuje s novými způsoby monetizace a postupně se začíná stávat kromě reklamní i obchodní platformou. U některých reklam se tak například mohou zobrazovat konkrétní produkty inzerentů přímo pod videopřehrávačem. Možnost nakupovat při sledování živého vysílání již společnost dříve testovala s vybranými kanály, například při přenosu brazilské fotbalové soutěže Paulistão nebo hudebního festivalu Coachella. 

Autor: Petr Hejčl