25. srpna 2021

Jak si zařídit home office podle feng-šuej?

Jak si zařídit home office podle feng-šuej?

Rádi byste si zařídili home office tak, abyste se v něm cítili komfortně a dalo se v něm dobře soustředit? Přečtěte si pár rad podle feng-šuej, jak vaše pracoviště proměnit v inspirativní prostředí vedoucí k vyšší produktivitě.

Práce z domova představuje dvě velké výzvy: oddělení profesního od soukromého života a nedostatek sociální interakce, kterou byste normálně měli při práci s kolegy v kanceláři. Kvalita vnitřního prostředí úzce souvisí s naší produktivitou. Stejně jako vás může motivovat nové oblečení do posilovny, home office podle feng-šuej vám může pomoci pracovat efektivněji.

Co je to feng-šuej?

Toto tradiční čínské učení se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru, studuje tok a pohyb energie. Jeho cílem je nastolit rovnováhu v životním a pracovním prostoru tak, aby byla stimulována pozitivní energie. Stejně jako dokážou někteří lidé naši energii posílit, nebo vyčerpat, umí to i uspořádání prostoru. Pokud se naučíte filozofii feng-šuej aplikovat, může se vaše pracoviště stát inspirujícím a efektivním místem.

Dejte pozor na pozici stolu

Umístěte svůj stůl do takzvané velící pozice feng-šuej, kdy budete mít za sebou pevnou zeď, která vám poskytne podporu a sílu. Vždy se vyhněte tomu, abyste seděli zády ke dveřím vaší kanceláře, protože dveře jsou místem přicházejících příležitostí. Nejlepší poloha stolu je diagonálně naproti dveřím, odkud máte přehled o celé místnosti. Tím se dostanete do velící pozice, která vám umožní energicky vidět a cítit, kdo a jaké příležitosti se blíží.

Nepodceňujte vliv světla

Pokud vaše tělo nemá dostatek přirozeného světla, nebude vás bavit být ve své kanceláři, a to bez ohledu na to, jak moc svou práci máte rádi. Denní světlo ovlivňuje náš biorytmus a naše tělo se přizpůsobuje denní době. Pokud tedy nemůžete umístit svůj stůl do blízkosti okna, zvažte investici do plnospektrálního osvětlení.

Rostliny zlepšují energii

Počítače, tiskárny, mobilní telefony a veškerá elektronická zařízení mohou naši energii odčerpávat. Umístěte do své kanceláře živé rostliny, které umí toto elektromagnetické napětí absorbovat a osvěží energii vašeho prostoru. Pokud je dobré počasí, snažte se neustále větrat nebo zvažte pořízení čističky vzduchu.

Inspirativní výzdoba

Při plánování vaší kanceláře uvažujte o inspirativních barvách, obrázcích a dekoračních předmětech, díky kterým se budete cítit úspěšní a šťastní. Protože pracujete z domova, můžete při dekorování své kanceláře plně projevit svou kreativitu. Definování toho, co chcete přilákat, a vizuální zobrazení těchto cílů v prostoru ovlivní vaši motivaci a následný úspěch. 

Uklízejte a organizujte

Nepořádek vyčerpává vaši energii a snižuje produktivitu. Díky uklizenému stolu a skvělé organizaci se budete cítit lépe, a navíc vám pořádek usnadní práci. Stůl mějte vždy uspořádaný a umísťujte na něj pouze aktuální projekty. Dokončenou práci vždy archivujte. Váš stůl je odrazem vaší mysli, na konci každého dne jej ukliďte. Poté nezapomeňte zavřít dveře vaší kanceláře a každé ráno otevřete okna, abyste obnovili proudící energii. 

Autor: Eliška Koňařová