8. února 2022

Využití virtuální reality v kancelářích? Metaverse přichází a s ní možná i revoluce do našich pracovišť

Využití virtuální reality v kancelářích? Metaverse přichází a s ní možná i revoluce do našich pracovišť

Z pojmu metaverse se stává opravdový fenomén. Velké technologické firmy po celém světě jej začínají označovat za nového nástupce internetu. Co to ale vlastně metaverse je a jaké pro nás může mít přínosy v pracovním prostředí?

Široká veřejnost zaregistrovala pojem metaverse před nedávnem, když si společnost Facebook změnila po mnoha letech své existence jméno na Meta. Její zakladatel, Mark Zuckerberg, to ve videu vysvětlil tím, že chce vlastně celou firmu proměnit z poskytovatele sociálních platforem na „metaverse společnost“. A plánuje do uskutečnění tohoto cíle investovat nemalé peníze – konkrétně 10 miliard dolarů (asi 220 miliard korun). Co to ale vlastně metaverse znamená a jaký bude mít vliv na to, jak pracujeme? 

Co je to metaverse?

Hned na začátku je nutné si uvědomit, že slovo „metaverse“ nemá žádnou konkrétní definici. Vlastně jde o docela abstraktní pojem, pod nímž si každý může představit něco trochu jiného. Obecně jde však o označení světa virtuální reality, kde se mohou lidé scházet, komunikovat a dělat spolu cokoliv, ať se nacházejí kdekoliv.

Představte si, že si nasadíte speciální brýle. Tím se váš profil v metaverse aktivuje a vy se ocitnete na fiktivním virtuálním místě s lidmi, kteří se mohou nacházet na druhé straně planety. Každý zde bude mít svou vlastní digitální kopii (avatara) a všichni se budou moci scházet na jakémkoliv uměle vytvořeném místě. Asi jako byste hráli počítačovou hru. S tím rozdílem, že nebudete koukat do monitoru, ale do brýlí s virtuální realitou. V onom digitálním prostředí nemusíte mít žádný pevný úkol nebo cíl, ale budete si v něm moct dělat cokoliv, co se vám zachce. Třeba se jen sejít u stolu a popovídat si, nebo se prolétnout ve vesmírné lodi. To vše už záleží jen na fantazii vývojářů, kteří se do budování světa metaverse zapojí.

Metaverse však není jen plně fiktivní virtuální realita, ale měla by být propojená i s rozšířenou realitou (v angličtině augmented reality - AR). Jiné brýle, které si člověk bude moci nasadit, mu umožní stále vidět reálný svět, k tomu se mu ale budou zobrazovat hologramy, které jej doplní. Když si budete chtít například zacvičit doma v obýváku, aktivujete si virtuálního trenéra, který se zobrazí uprostřed vaší místnosti a vy si podle něj můžete jednoduše řídit. Možností, jak bude možné metaverse využít, je zjevně nekonečně mnoho. 

Jak využijeme metaverse při práci?

Metaverse nebude možné využívat pouze pro zábavu. Výrazně by tato novinka měla proměnit i pracovní život. Způsoby, kterými toho bude možné docílit, budou pravděpodobně přibývat. My vám představíme alespoň některé nápady, o kterých už teď víme, že by v metaverse mohly dobře fungovat.

Virtuální meetingy

Tím základním, co metaverse do našich profesních i osobních životů přinese, bude setkávání na jednom místě s lidmi, kteří se nachází kdekoliv na světě. Po nasazení brýlí se připojíte do místnosti, kde najdete pohybující avatary vašich kolegů. Všichni zde můžete sedět u jednoho stolu. Brýle nebo jiná technologie pak zachycují váš hlas, mimiku nebo pohyby rukou, a vy se tak můžete cítit, jako byste s kolegy opravdu byli na jednom místě. 

Většina doposud představených rozhraní pro virtuální hovory stále připomíná svou grafikou spíše hru než skutečnost. To se však, jak víme z minulosti, může velmi rychle změnit a online hovory díky tomu budou mnohem plastičtější a realističtější než doteď.

Hologram místo počítače

Mark Zuckerberg ve svém videu k metaverse nastínil něco ještě revolučnějšího. Byť jsou dnes technologie pro připojení k virtuální realitě poměrně drahé a nové přístroje nejspíš nebudou výjimkou, v budoucnu by mohly samotné virtuální brýle nahradit všechna ostatní zařízení, která k práci potřebujeme.

Po nasazení by se před vámi zobrazil hologram počítačové obrazovky, na které byste mohli dělat vše jako na fyzickém počítači – jenže bez něj. Jednoduchými gesty byste mohli přepínat mezi dalšími zařízeními. Pokud byste například chtěli odepsat na SMSku, nemuseli byste již vytahovat mobil z kapsy. Další hologram, který se před vámi zobrazí, otevře rovnou aplikaci pro posílání zpráv.

Lehčí učení čehokoliv

Díky metaverse můžeme používat předměty, které jinak k dispozici nemáme. To výrazně ulehčí různá školení. Ze svého domu se lehce budete moci přesunout na místo přednášky, kde budete moci pracovat s čímkoliv, co třeba zrovna ani nemáte u sebe. 

Je se čeho bát?

Názorů na metaverse je mnoho. Někteří z tohoto fenoménu mají strach. Často se zmiňují obavy z tvoření závislostí. Už dnes tráví mnoho lidí většinu svého času u obrazovek počítačů nebo mobilních telefonů. Pokud bychom jednou získali možnost dělat ve virtuální světě téměř cokoliv jako v tom reálné, mohlo by u některých jedinců dojít k ještě vážnějším závislostem - přestali by rozlišovat mezi opravdovým a digitálním světem.

S nasazenými brýlemi pro virtuální realitu je navíc velmi obtížné udržet pojem o čase a někteří psychologové se bojí, že by přecházení z virtuálního do reálného světa tam a zpátky mohlo mít za následek zhoršení schopnosti soustředění při různých úkolech. S problémy, které Facebook nedávno měl, navíc není překvapivý skepticismus ohledně ochrany soukromí v metaverse.

Někdo však vidí metaverse jako budoucnost internetu a možná i celého fungování společnosti. Spuštění virtuálního světa, tak jej dnes vykresluje třeba Facebook nebo Microsoft, asi ještě chvíli potrvá, a určitě nás čeká mnoho důležitých úkolů k vyřešení před finálním uvedením do provozu. Pravděpodobně se v něm však skýtá i potenciál pro ulehčení našich profesních životů.

Autor: Petr Hejčl