5. července 2022

Uživatelé iPhonu se dočkají velkých změn. Apple představil iOS 16

Uživatelé iPhonu se dočkají velkých změn. Apple představil iOS 16

Společnost Apple v pondělí 6. června představila na letošní WWDC (Apple Worldwide Developers Conference) novou generaci operačního systému pohánějícího iPhony – iOS 16. Ta přinese patrně největší změny od doby, co byl spuštěn prodej vůbec prvního mobilního telefonu tohoto druhu. Pojďte se podívat, na jaké novinky se můžeme těšit.

WWDC je pravidelná akce, na které Apple každoročně prezentuje nové softwarové a výjimečně i hardwarové technologie ze své dílny. Letošní ročník byl obzvláště zajímavý. Zaprvé kvůli tomu, že se z důvodu pandemie nemoci covid-19 odehrál výlučně online. Za druhé proto, že na něm technologický gigant odhalil opravdu široký arzenál nových vymožeností – od superrychlého procesoru M2 přes operační systém macOS Ventura po novou verzi iOS.

Právě iOS 16 byl v poslední době napříč Apple komunitou velmi zmiňovaným tématem. Společnost totiž již dříve avizovala, že jej na konferenci představí. Málokdo ale čekal to, co nakonec přišlo. Jakých změn se uživatelé iPhonu s novým operačním systémem dočkají a kdy bude systém k dispozici?

Renesance zamykací obrazovky

Patrně nejzásadnější novinkou, kterou iOS 16 pro iPhony přinese, bude naprosto nová zamykací obrazovka. Ta už nebude pouhou přednastavenou stránkou s hodinami a nekonečným počtem oznámení. Nově si ji uživatelé budou moct plně přizpůsobit. 

Fotku pozadí si mohou majitelé iPhonů vybrat už nějaký ten pátek. V iOS 16 bude ale možné nastavit si i libovolný font písma zamykací obrazovky nebo na ní umístit nejrůznější widgety. Ještě před odemčením mobilu se tak budete moct například podívat na předpověď počasí, zkontrolovat stav sportovního utkání nebo nahlédnout do svého kalendáře.

Noční můra majitelů iPhonu, notifikace, se pak budou nově v zamčené obrazovce řadit odspodu tak, aby uživatelům nepřekážely ve výhledu na jimi přizpůsobenou plochu.

Zpětná úprava zpráv a mailů

Aplikace Messenger od Facebooku už nějakou dobu uživatelům dovoluje mazat již odeslané zprávy. V iMessage zatím nic takového možné nebylo. I to však iOS 16 změní. Nově v nich totiž budete moct odstraňovat zprávy až do 15 minut po odeslání. Pokud se tedy překlepnete nebo napíšete něco, co jste nechtěli, dá vám Apple šanci to napravit. Zároveň naopak nově budete moct i obnovovat nedávno smazané zprávy.

Podobných vychytávek se v iOS 16 dočká také aplikace Mail. I e-maily si budeme moct krátce pod poslání rozmyslet a případně jejich odeslání zrušit. Mobil by nás měl zároveň upozornit v případě, že k e-mailu zapomeneme připojit přílohu. 

Revoluce se dočká i prohledávání v e-mailech. Jakmile totiž v iOS 16 ťuknete na vyhledávací lištu, zobrazí se vám krom nedávno přijatých zpráv i dokumenty nebo odkazy, které byly jejich součástí. Pokud budete chtít najít důležitý soubor nebo link, ale zapomenete, kdo vám jej posílal, už se nebudete muset složitě probírat všemi e-maily. Postačí zadat název hledané přílohy a voilà. Dalším chytrým doplňkem v iOS 16 bude možnost připravit si e-mail dopředu a nastavit automatický čas jeho odeslání. 

Fotoaparát budoucnosti

Velkých změn se s příchodem iOS 16 dočkají i fotoaparáty našich iPhonů. Ty již dříve obdržely rozšíření, díky kterému jsou schopné rozpoznat na pořízených snímcích písmo a následně ho zkonvertovat do textové podoby tak, aby šlo kopírovat, upravovat atd. Tato funkce bude nově dostupná i u videa. To stačí zastavit na požadovaném záběru a aplikace bude postupovat jako u běžných fotek.

Mobil navíc rozpozná, v jakém jazyce je daný text napsán, a poté jej dokáže i přeložit, případně zvládne automaticky převést měny. Kromě rozpoznání písma však nově iPhone dokáže identifikovat i jednotlivé objekty na snímku. Ty pak můžete pomocí jednoho kliknutí oddělit od pozadí bez náročného ořezávání.

A mnoho dalšího 

Tím však výčet novinek představených v rámci konference WWDC 2022 zdaleka nekončí. iOS 16 přinese spoustu dalších funkcí, jako je například možnost rozdělit si jakýkoliv nákup pomocí Apple Pay na čtyři splátky do 6 týdnů, a to bez jakýchkoliv poplatků. 

Nových možností se ale dočkají i další části aplikace Wallet, Mapy, Siri nebo třeba funkce CarPlay, která slouží k propojení iPhonu s autem. Operační systém iOS 16 by měl být dostupný letos na podzim pro mobilní telefony Apple iPhone 8 a novější. 

Pouze u mobilů však nezůstalo. Apple představil i operační systémy macOS Ventura pro počítače, watchOS 9 k chytrým hodinkám, iPadOS 16 na tablety nebo novou generaci Macbooků s čipem M2. Kompletní seznam novinek si můžete přečíst na oficiálních stránkách Applu, případně se můžete podívat na letošní záznam WWDC, kde najdete vše rozebrané do nejmenších detailů. 

Autor: Petr Hejčl