10. května 2022

Vytvářet virtuální světy pouhým hlasovým popisem? V metaverse to možné je

Vytvářet virtuální světy pouhým hlasovým popisem? V metaverse to možné je

Mark Zuckerberg, zakladatel společnosti Meta, v novém videu předvedl další způsob využití umělé inteligence v tzv. metaverse. Pomocí několika pouhých slov vytvořil digitální svět, po kterém se lze ve virtuální realitě volně pohybovat.

O tom, co je to metaverse a jaká by mohla mít využití při práci, jsme se již zmiňovali. Nedávno navíc společnost Meta, která do konceptu tohoto digitálního světa investuje nejvíce, oznámila, že staví nový nejvýkonnější AI superpočítač na světě. Ten chce využít ke zkoumání nových technologií umělé inteligence. Jednu z nových funkcí nyní Mark Zuckerberg představil.

Je libo pláž, nebo park?

Jedna a půl minuty dlouhé video začíná tím, že vidíme pouze virtuální avatary Zuckerberga a jeho kolegy. Zakladatel Mety pak větou „Hey Builder Bot“ povolá do akce umělou inteligenci. Nejprve řekne, že by se chtěl projít do parku – avataři se tedy ocitnou v parku. Pak si to ale rozmyslí, a řekne, že by chtěl na pláž. 

Následně Zuckerberg začne vyjmenovávat předměty, které by chtěl do světa přidat, a Builder Bot (technologie pro tvorbu virtuálních světů pomocí hlasu) jeho přání postupně plní. Celé prostředí je ve 3D, tudíž se v něm lze skrz virtuální realitu libovolně pohybovat a předměty si prohlížet ze všech úhlů.

Zatím není úplně jasné, zda předměty a místa generuje přímo umělá inteligence, nebo jde o předpřipravené prvky, které jsou do prostředí pouze zasazovány podle uživatelova přání. Veškerá grafika je zatím zároveň velmi primitivní – žádné ohromující scenérie tedy nečekejte. 

Zuckerberg však uvedl, že je před tvůrci projektu ještě mnoho práce a chvíli potrvá, než si s Builder Botem budeme moct pohrát sami. V budoucnu by však mohlo jít o skvělou pomůcku jak pro tvůrce obsahu pro metaverse, tak pro koncové uživatele. 

Autor: Petr Hejčl