10. dubna 2022

Vědecky podložené nápady pro vylepšení a ozvláštnění kanceláře

Vědecky podložené nápady pro vylepšení a ozvláštnění kanceláře

Chtěli byste svou kancelář trochu “okořenit”? Přinést do ní něco nového, co zaměstnance nadchne, zlepší jim náladu, podpoří týmového ducha nebo co vám pomůže odlišit se od konkurence, abyste nalákali nové talenty? Máme pro vás hned několik tipů, které vám s tím dokážou pomoci. A jejich funkčnost dokazují i profesionální vědecké studie.

Špatně zařízená kancelář může být hlavním důvodem nízké produktivity a nespokojenosti zaměstnanců. Přívětivé a zajímavé prostředí nás naopak ovlivňuje pozitivně, prospívá našemu psychickému zdraví a podporuje naši chuť k práci. Abychom vám k jeho vytvoření pomohli, vybrali jsme si pro vás několik zajímavých nápadů, jejichž implementace do kancelářského života může být podle vědeckých výzkumů opravdu přínosná.

Meeting pointy

Týmová práce má podle celé řady výzkumů pozitivní vliv na produktivitu zaměstnanců. Snažte se tedy i své “ovečky” zapojit do dění v rámci celého kolektivu. Někteří pracovníci sice možná některé své úkoly zvládnou sami, zpětná vazba a vzájemná výpomoc s ostatními může ale výsledky ještě zlepšit.

Vždy myslete na to, že každému zaměstnanci vyhovuje něco trochu jiného – jeden práci v týmu miluje, druhý dokáže pracovat jedině samostatně. Pokud to tedy není nutné, rozhodně nikoho do práce s dalšími lidmi na sílu netlačte. Snažte se ale povzbudit týmového ducha třeba tím, že v kanceláři vyčleníte pěkná a útulná místa pro scházení většího počtu lidí. 

Kromě obyčejných zasedaček můžete vytvořit i neformální meeting pointy, třeba takový mini obývák uprostřed kanceláře – k tomu vám postačí kobereček, prostorný gauč a pěkný stolek doprostřed.

Výška stropu

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda nemáte strop příliš nízko, nebo naopak vysoko? Výška stropu pravděpodobně není nejkonzultovanějším tématem při výběru kanceláře, přitom má ale na náš mozek poměrně významný vliv.

Většina studií na toto téma se shoduje na tom, že vyšší stropy jsou mnohem lepší pro kreativní myšlení, fantazii a řešení otevřených úkolů. Pro soustředěné přemýšlení nad konkrétními problémy se zas hodí spíše nižší stropy. Nikdy by ale místnosti neměly být příliš nízké, aby v zaměstnancích nevyvolávaly pocity úzkosti a klaustrofobie. Pokud tedy hledáte vhodné prostory pro svou kancelář, určitě zvažte i tento aspekt.

Aktivní nábytek

Bádáte, co byste si měli představit pod slovním spojením „aktivní nábytek“? Na mysli máme takové kusy, které lze přizpůsobit aktuální potřebě – například výškově nastavitelné stoly nebo ergonomické židle. Ty vašim zaměstnancům dávají opět větší svobodu, protože si je každý může nastavit podle vlastních konkrétních požadavků.

Správný výběr nábytku vám pak může pomoci v případě, pokud se vám vaše kancelář zdá příliš strohá. V méně formálním prostředí se totiž zaměstnanci snadněji uvolní a lépe se soustředí na práci. A ve tvorbě takového prostředí hraje nábytek velmi důležitou roli.

Podle řady výzkumů na lidi působí nejpřívětivěji kulaté či zaoblené kusy nábytku. Zkuste jimi tedy nahradit typické stoly a židle s ostrými hranami. Na psychiku zaměstnanců to může mít větší (rozumějte lepší) vliv, než si možná myslíte.

Kontrola hluku

Ideální hladina hluku pro práci je mezi 45-60 dB, tedy zhruba na úrovni mezi zapnutou klimatizací a běžnou konverzací. Silnější hluk většinu lidí při práci spíše vyrušuje. Ani úplné ticho ale není pro práci úplně ideální. To zase může vést k nižší produktivitě nebo zhoršení komunikace na pracovišti, protože spolu zaměstnanci většinou mluví pouze tehdy, když je to opravdu potřeba.

Většina lidí se však v kancelářích potýká spíše s problémem příliš velkého hluku než s nepříjemným tichem. Místo umisťování zaměstnanců do klaustrofobických, produktivitu zabíjecích kójí můžete tento problém vyřešit použitím několika volně přístupných stylových akustických boxů. Jednotlivé prostory v open space kanceláři lze rozdělit i za pomoci snadno přenosných akustických paravánů.

Zapojte umění

Umělecká díla v kancelářích podporují kreativitu a pomáhají snižovat stres. Zároveň samozřejmě zlepšují estetičnost a celkovou úroveň designu vašeho pracoviště. Některé obrazy sice mohou stát miliony dolarů, jiné, a přesto pěkné, však lze v internetových aukcích sehnat za nižší tisíce korun. Dalším způsobem, jak do své kanceláře nějaké pěkné umění dostat, je si jej jednoduše pouze pronajmout.

Autor: Petr Hejčl